DRAMA POSLE ZEMLJOTRESA! Pomoć ne može da stigne, Gutereš pobesneo kada je čuo šta su uradili!
Foto: Printscreen/Facebook/MUP Srbije

Broj poginulih nakon zemljotresa koji su ove nedelje pogodili Tursku i Siriju popeo se na 23.726, prema poslednjim zvaničnim podacima, preneo je Si-En-En.

U Turskoj je broj poginulih porastao na najmanje 20.213, a povređeno je 80.052, saopštio je turski ministar zdravlja Fahretin Kodža.

Ukupan broj smrtnih slučajeva u Siriji iznosi 3.384. Broj povređenih u Siriji na svim pogođenim teritorijama iznosi 5.245.

 

Tlo i dalje podrhtava. Nakon prvih potresa usledilo je još 650 naknadnih potresa. Predsednik Erdogan kaže da se zemlja suočava s katastrofom veka. Na severozapadu Sirije situacija je još dramatičnija. Zbog sankcija i otežanog dopremanja pomoći, lekovi i medicinska oprema dovoljni su samo za petinu povređenih u potresu.

"Uprkos činjenici da smo okupili jedan od najvećih timova za potragu i spasavanje u regionu, sa više od 140 hiljada članova, na žalost nismo bili u mogućnosti da reagujemo dovoljno brzo kako smo se nadali. Građanima koji ne žele da ostanu u šatorima platićemo smeštaj u kućama," kaže predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.

Predsednik Sirijerez Bašar el Asad navodi da kažu da je Zapad dao prioritet politici u odnosu na humanitarnu situaciju, ali da to nije tačno.

"Da biste nečemu dali prioritet u odnosu na nešto drugo, obe te stvari moraju da postoje. Humanitarna situacija ne postoji za Zapad. Nema ljudskih osećanja, niti ih je bilo u prošlosti. U poslednjih 600 godina, zapadna okupacija se zasniva na ubijanju i pljačkanju ljudi," napomenuo je Bašar el Asad.

Sirijska vlada proglasila je zonom katastrofe oblasti na severozapadu zemlje. Nema struje, lekova, hrane, vode. Stanovništvo je na ivici opstanka. Iz Turske je kopnenim putem stigao tek drugi humanitarni konvoj Ujedinjenih nacija.

"Ovo je trenutak u kome se svima mora jasno staviti do znanja da nikakve sankcije ne treba mešati sa pružanjem humanitarne pomoći stanovništvu Sirije", istakao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres

Specijalistički timovi za spasavanje iz ruševina Sektora za vanredne situacije, nastavljaju sa akcijama spasavanja i potrage za preživelima na više lokacija u Odabasi. Naš tim je poseduje termovizijske i teleskopske kamere, vibrafone, što im olakšava detektovanje zvukova ispod ruševina.

"U pozadini je hotel koji je imao 8 spratova, tih spratova nema svi su se slegli i hotel kao da sada ima samo tri sprata. Pronalazimo - ima i živih ljudi, ima naravno i mrtvih. Borimo se, svaki šum osluškujemo i pokušavamo da pronađemo te nesrećne ljude", kaže Davor Vidović iz srpskog spasilačkog tima.

Nemanja Penezić dodaje da gaje taj tračak nade i uvek se nadaju da ispod ruševina postoje živi ljudi.

"Dajemo sve od sebe i trudimo se da dođemo do njih ali šta ćemo zateći kada dođemo do toga to niko ne zna", napomenuo je Penezić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading