AMERIKANCI NEMAJU VIŠE STRPLJENJA! Poručili Kijevu da HITNO naprave "nešto veliko" protiv Rusa
Foto: Tanjug/Tanjug/ Olivier Matthys

Iako je izvor Vašington posta anoniman i može biti i iz redova republikanaca, moguće je da je preneo stav Bele kuće koji se do sada skrivao od javnosti. Predsednik amerike Džo Bajden voli da javno govori o tome kako će Ukrajini pomagati koliko god to bude potrebno, iako je bilo jasno da su sve veće želje i zahtevi Kijeva sve više neostvarivi. Ukrajinci nisu ni preuzeli prve zapadne tenkove, a već je krenula diplomatska ofanziva da dobiju višenamenske borbene avione.

Povrh svega toga, Bela kuća i Pentagon imaju i druge probleme, logističke i političke. Verujući kako je NATO najveći i najjači bezbednosni savez na svetu, sa beskonačnim resursima, zahtevi Kijeva su ogromni.

Tenkovske uzdanice Amerike, Velike Britanije i Nemačke i svih drugih članica su razvijene pre više od četrdeset godina. Broj tenkova se zbog odsustva sukoba u Evropi godinama naglo smanjivao, a posledica takvog pristupa je da niko nema višak tenkova koje može poslati Kijevu.

Iako stalno upozoravana da artiljerijski dueli u stilu Prvog svetskog rata nemaju smisla, ukrajinska vojska nije odustajala od njih.

Beskonačni artiljerijski dueli

Takvi dueli troše ogromne količine granata, koje Ukrajina ne proizvodi, nego očekuje isporuke sa Zapada. U godinu dana ukrajinska vojska od SAD-a je dobila i uglavnom sve potrošila više od milion granata kalibra 155 mm. Na taj je način skoro ispraznila sve američke zalihe, a proizvodnja je minimalna.

Najgora je situacija sa protivoklopnim sistemom Dževelin, koji Pentagon više ne isporučuje Ukrajini. Ne zato što neće, nego zato što ga više nema u zalihama. Ukrajina je u poslednjih godinu dana dobila čak 8500 projektila, a godišnja proizvodnja kompanija Rejteon i Lokhid Martin je tek hiljadu.

Ukrajinska pasivnost

Nakon ofanzive u Harkovu u septembru prošle godine, ukrajinska vojska je potpuno prešla u fazu obrane i čekanja zapadnog oružja koje će joj omogućiti prevlast na bojnom polju i laganu pobedu. To je Rusima omogućilo da se pregrupišu i pokrenu novu ofanzivu, koja upravo traje.

Pasivnost ukrajinske vojske kao i sve manje dostupnih resursa naterali su Belu kuću da u Kijev pošalje emisare s istom porukom - počnite da pobeđujete. Počevši od direktora CIA-e Vilijama Barnsa, preko zamenika savetnika za nacionalnu sigurnost Jona Finera, do zamenika sekretara za obranu Kolina Kala. Posledice tih poseta bile su najave velike prolećne ukrajinske ofanzive, naročito nakon što je Nemačka odobrila slanje Leoparda 2.

Problem je što pre pokretanja svoje ofanzive Ukrajinci prvo moraju izdržati rusku ofanzivu, koja će im gotovo sigurno istrošiti jako puno resursa.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading