Kina se pridružila sankcijama protiv Rusije!
Ovo se navodi u pismu zamenika načelnika odeljenja Valentina Ivanova šefu Opora Rusije Aleksandru Kalinjinu, prenosi RBC. Peking odbija da da garancije da neće zapleniti letelice na zahtev trećih zemalja pod zapadnim sankcijama, objašnjava Ministarstvo saobraćaja.
Kina je bila jedna od deset najpopularnijih destinacija za ruske aviokompanije, čak i kada su otvorile letove za Evropu. Sada kada su zapadne zemlje zatvorile svoj vazdušni prostor za ruske prevoznike, letovi za Kinu takođe mogu biti drastično smanjeni. Domaće avio-kompanije su 2019. prevezle oko 3 miliona ljudi na letovima između Kine i Rusije. U 2023. njihov broj može pasti na 0,9–1,2 miliona, predviđa u pismu zamenik ministra saobraćaja Valentin Ivanov.
Nakon početka rata u Ukrajini, Evropska unija je uvela sankcije na prodaju i lizing aviona Rusiji i rezervnih delova za njih. Tada su zakupodavci zahtevali vraćanje letelice, a ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je dekret kojim se dozvoljava da stotine letelica vrednih oko 10 milijardi dolara ostane u ruskom vlasništvu. Međutim, avio-kompanije ne mogu da šalju ove avione na većinu prekookeanskih letova zbog rizika od hapšenja. Prošle godine u inostranstvu je pod sankcijama uhapšeno 78 aviona.
Pored toga što Kina ne daje Rusiji garanciju, ona takođe odbija da u svoj vazdušni prostor pusti letelice sa dvostrukom registracijom, dodao je Ivanov.
Zbog toga oko polovina aviona kojima ruske aviokompanije raspolažu ne može da leti za Kinu, požalio se Vladimir Tasun, predsednik Udruženja operatera vazdušnog saobraćaja (AET), ministru saobraćaja Vitaliju Saveljevu. Prema njegovim rečima, reč je o više od 480 letelica koje su registrovane na Bermudima i Irskoj i nisu vraćene vlasnicima nakon uvođenja sankcija. Ovi brodovi su prinudno registrovani u Rusiji, tako da imaju dvostruku registraciju.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)