SAT OTKUCAVA, NAPETOST RASTE, ULOZI SU VELIKI Odlučuje se sudbina Turske, ali i geopolitičkih odnosa!
Za manje od mesec dana Turci biraju – ili su za Erdogana, iskusnog političkog „lisca” ili protiv njega. Trećeg nema, napetost raste, ulozi su veliki
Kako se približava 14. maj, sve više vlada uverenje da su to najvažniji izbori na stogodišnjicu osnivanja Republike Turske i da se ta zemlja nalazi na prekretnici.
Ti izbori će direktno uticati na formulisanje geopolitičkih odnosa i snaga u kontekstu vojnog sukoba između istočnog i zapadnog bloka na tlu Ukrajine.
Turski birači u maju će odlučiti ne samo o tome ko će vladati zemljom, već i kojim će ekonomskim putem Turska krenuti i koju će ulogu imati u ublažavanju ili jačanju globalnih i regionalnih sukoba.
Tursko vrhovno izborno veće objavilo je da pravo glasa ima 60 miliona i 904.499 birača u zemlji i tri miliona i 286.786 birača u inostranstvu.
Na izborima se bira novi predsednik Turske, a učestvovaće četiri kandidata, a bira se i 600 poslanika iz redova 36 stranaka.
Aktuelni predsednik Erdogan suočiće se u ringu sa najjačim protivkandidatom, glavnim opozicionim liderom Kemalom Kiličdarogluom iz Republikanske narodne partije.
Erdogan je pre nekoliko dana obelodanio das odbija dalje sastanke sa američkim ambasadorom u Ankari, koji se ranije sastao sa Kiličdarogluom.
„Ambasador Džozefa Bajdena se sastaje sa Kemalom?! Sram te bilo, misli svojom glavom. Ti si ambasador. Tvoj sagovornik u ovoj zemlji je predsednik. Kako ćeš imati obraza da dođeš posle toga i da tražiš sastanak sa predsednikom? Moja vrata su za njega zatvorena, on više ne može da uđe", rekao je Erdogan, preneli su turski mediji.
„Nek nauči kako treba da radi jedan ambasador. Ako to ne zna, ne može da dođe pred moja vrata", naglasio je Erdogan.
Pozdravljajući nezavinost Turske, ministar unutrašnjih poslova Sulejman Sojlu rekao je juče da se niko u Turskoj više ne obazire na upozorenja bilo predsednika SAD-a bilo ambasadora.
Iako je Turska jedan od najbližih saveznika Sjedinjenih Američkih Država, posebno u NATO-u, odnosi su sve više zategnuti zbog niza pitanja.
Kazao je i da je AK partija pre 21 godinu započela revoluciju u Turskoj.
Ministar je izjavio da je to ono što smeta stranim silama koje se protive vladama AK Partije. Rekao je da su koristili mnoge metode kako bi sprečili napredak zemlje.
Sojlu je jesenas rekao da Turska ne prihvata izraze saučešća Sjedinjenih Američkih Država zbog terorističkog napada koji je odneo šest života u istanbulskoj ulici Istiklal. Njegove su primedbe usledile nakon izjava turskih zvaničnika koji su napadali one koji podržavaju terorističke grupe, „uključujući kurdsku partiji PPK, krivca za napad u Istanbulu”. Ankara nije prestala da optužuje SAD za snabdevanje oružjem i obuku terorističke grupe u severnoj Siriji.
„Teroristi žele da uspostave državu koja se proteže od Iraka do Sirije, pod vodstvom Sjedinjenih Država. Da, Sjedinjene Države tamo imaju trupe pored terorista. Zajedno patroliraju, toliko se vole da zajedno žale kad smo neutralizovali teroriste. Imaju toliko vere jedno u drugo, ali to nije važno. Ne mogu da pobede Tursku," rekao je Sojlu.
Namera Erdogana je da u jeku predizborne kampanje svečano pusti u rad prvu nuklearnu elektranu u ovoj zemlji – i to u prisustvu Vladimira Putina. Doduše, nije sigurno da će se Putin odazvati pozivu ali elektranu je gradila ruska kompanija. Takav otvoreni zaokret ka Moskvi, ocenjuju analitičari, mogao bi da bude presudan teg na biračkim vagama.
Rezultati anketa još nisu pokazali ko je favorit predstojećih izbora, međutim, stručnjaci napominju da će to biti najteža izborna trka za vladajuću stranku zbog razornih zemljotresa koji su odneli živote više od 50 hiljada ljudi, kao i zbog teške ekonomske situacija u zemlji.
Dok se Erdoganova predizborna kampanja bazira uglavnom na velikim nacionalnim projektima, opozicioni kandidati fokusiraju se na teške ekonomske uslove.
Rat u Ukrajini, komplikovani i zategnuti odnosi sa Grčkom, dugo i bezuspešno čekanje za prijem u EU, pozicija u NATO-u, laviranje između SAD i Rusije – sve su to faktori koji će imati veliki uticaj na naklonost birača. Za Erdogana, iskusnog političkog „lisca” ili protiv njega. Trećeg nema.
Oči mnogih zinteresovanih su uprte u Tursku i njene izbore od kojih zavisi dalji kurs u međunarodnim geopolitičkim odnosima, a samim tim i do odnosa u širem regionu. Ulog iz dana u dan raste. Samim tim i napetost.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)