SVET SE MENJA IZ TEMELJA Putin i Si spemaju nešto veliko
Foto: Tanjug/Tanjug

Senatori su skrenuli pažnju na pretnju koju predstavlja situacija u kojoj bi američka vlada mogla da se nađe ako od 1. juna, kako je najavila ministarka finansija Dženet Jelen, više neće moći da izmiruje svoje finansijske obaveze jer Kongres neće podizati nivo zaduživanja.

- Gotovo je izvesno da bi Rusija i NR Kina iskoristile takav događaj u propagandne svrhe informacionim operacijama, koristeći ga kao dokaz da je američki politički sistem nefunkcionalan - rekla je Avril Hejns, a prenosi Blumberg.

Situacija neizvršenja obaveza bi stvorila „globalnu neizvesnost“ u vezi sa vrednošću dolara, rukovodstva SAD i američkih institucija, što bi rezultiralo „promenljivošću na valutnim, finansijskim i tržištima roba denominiranih u dolarima“.

Hejns je proglasila Komunističku partiju Kine za „vodeću i najvažniju pretnju američkoj nacionalnoj bezbednosti i globalnom vođstvu.

Kada je u pitanju ruska operacija u Ukrajini, američka obaveštajna služba ne predviđa Moskvi velike  teritorijalne dobitke, ali Putin verovatno računa da vreme radi u njegovu korist i produženje rata, uključujući potencijalne pauze u borbama, može biti njegov najbolji put da konačno obezbedi ruske strateške interese u Ukrajini, čak i ako to traje nekoliko godina.

- Ali čak i ako ukrajinska kontraofanziva ne bude u potpunosti uspešna, malo je verovatno da će Rusi ove godine moći da pokrenu veliku ofanzivnu operaciju - zaključila je Hajnes.

Ona se osvrnula i na mogućnost izbijanja nuklearnog sukoba.

- Veoma je malo verovatno da će Rusija upotrebiti svoje nuklearno oružje u Ukrajini, to je naša trenutna procena - rekla je Hejns, ne pojašnjavajući na čemu se zasniva ta procena, prenosi Rojters.Nema više START

Produbljivanje saradnje između Narodne Republike Kine i Rusije preti da prekine decenije međunarodne stabilnosti u kontroli nuklearnog naoružanja, rekao je dan kasnije Pranaj Vadi, viši direktor za kontrolu naoružanja u Savetu za nacionalnu bezbednost predsednika SAD.

Procene da Kina proširuje svoj nuklearni arsenal izazivaju zabrinutost zbog ere prepune novih opasnosti.

Za razliku od Hladnog rata, kada su SAD i Sovjetski Savez zadržali atomski paritet i dogovorili se da ograniče određene vrste oružja, više nacija razvija tehnologije i materijale potrebne za oružje za masovno uništenje.

U februaru ove godine, Putin je objavio da Rusija obustavlja učešće u sporazumu o graničenju strateškog nuklearnog naoružanja.

Narodna Republika Kina nikada nije bila članica Tog sporazuma, a kada je pozvana da se pridruži, odbila je.

Američki vojni obaveštajni izvori tvrde da Peking nastoji da poveća broj nuklearnih bojevih glava na 1.000 kako bi ih iskoristio kao sredstvo odvraćanja od mogućeg odgovora SAD u slučaju invazije Republike Kine na Tajvan.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading