Olaf Šolc pozvao zvaničnike 16 saveznih država na samit o migrantima
Foto: Tanjug/Tanjug/Markus Schreiber)

Savezna vlada i savezne države već mesecima se spore oko toga ko će da plati sve veće troškove.

Pored više od milion Ukrajinaca koji su prošle godine došli u Nemačku tražeći utočište od rata, broj tražilaca azila je, takođe, naglo porastao.

Ukrajinci odmah dobijaju izbeglički status u Nemačkoj i ne moraju da podnesu zahtev za azil. U Nemačkoj je 2022. godine više od 244.000 ljudi zatražilo azil. U prva četiri meseca ove godine, 101.981 osoba zatražila je azil, što je povećanje od 78 odsto u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima Federalne kancelarije za migracije i izbeglice.

Stručnjaci procenjuju da bi do 300.000 migranata moglo da podnese zahtev za azil u Nemačkoj ove godine. Mnogi od onih koji sada stižu u Nemačku svakodnevno putuju preko Balkana i dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja kao što su Sirija ili Avganistan.

Oni se oslanjaju na krijumčare koji će ih prevesti preko granica kako bi mogli da zatraže azil čim stignu na nemačko tlo. Lokalne zajednice, koje predstavljaju države na samitu o migracijama koji se održava danas, već mesecima smeštaju tražioce azila u šatore, kontejnere, teretane ili na nekadašnje aerodrome. Pored toga, kažu da nedostaju i vrtići i škole za decu migranata. Oni zahtevaju milijarde dodatnih federalnih sredstava da pokriju svoje troškove. Vlada, međutim, odbacuje njihove zahteve, insistirajući da je samo prošle godine potrošila 28 milijardi evra na migracije.

Za ovu godinu, vlada je predvidela 15,6 milijardi evra federalne podrške državama i zajednicama kako bi pomogla u podršci njihovim troškovima za migraciju, međutim savezne države tvrde da je to nedovoljno.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading