SCENARIO KOJEG SE I NATO UPLAŠIO Rođena sila usred Evrope koja može da počisti zapadne partnere
Foto: AP/Foto: AP

Dok ovaj bivši upravitelj sovhoza uživa u slavi koju je stekao nakon što je Rusiju navodno spasao od građanskog rata, činjenica da se ozbiljnije uključio u konflikt između šefa Vagnera Jevgenija Prigožina i Putina trebala bi da zabrine NATO jer bi se situacija na njegovoj istočnoj granici po pitanju sigurnosti mogla značajno i dugotrajno promeniti.

Lukašenko tvrdi da je on Putina uverio da ne uništi Prigožina koji je krajem prošle nedelje sa svojim trupama zauzeo Rostov na Donu i krenuo prema Moskvi. Navodno je Lukašenko s Prigožinom stupio u kontakt u trenutku kada je bio usred svojevrsnog psihološkog sloma te mu ponudio da odustane od udara i dođe u Belorusiju gde će biti siguran.

Prigožin je prihvatio Lukašenkovu ponudu te se zajedno s nekolicinom svojih boraca "skrasio" u Belorusiji. To je Putinu omogućilo da kaže da su ruske sigurnosne snage obranile Rusiju i zaustavile građanski rat pre nego što je zapravo i počeo.

Trenutno se ne zna koliko je Vagnerovaca zajedno s Prigožinom pobeglo u Belorusiju. On je rekao da je njegovu pobunu protiv ruskog vojnog establišmenta na čijem je čelu ministar obrane Sergej Šojgu podržalo 25 hiljada plaćenika. Putin je Vagnerovcima koji su učestvovali u pobuni ponudio tri opcije - odlazak u Belorusiju, pridruživanje ruskoj vojsci i sigurnosnim službama ili povratak kući. Istovremeno, Lukašenko je plaćenicima rekao da se mogu odomaćiti na prostoru jedne napuštene vojne baze. "Ograda je tamo, sve imate, podignite svoje šatore", rekao je predsednik Belorusije.

Ako bi se Vagner i beloruska vojska udružili, Belorusija bi najednom postala vojno potentnija nacija i NATO se najviše plaši upravo tog scenarija.

Jens Stoltenberg rekao je da je Savez spreman obraniti se od pretnje koja može doći i iz Moskve i iz Minska. Dodao je da će se na nadolazećem samitu NATO-a koji će se iduće nedelje održati u Viljniusu razgovarati o jačanju obrambenih kapaciteta zemalja članica koje se nalaze odmah do Belorusije.

NATO strahuje da bi mu Belorusija zahvaljujući nedavnom dolasku ruskog taktičkog nuklearnog oružja i Vagnerovaca mogla ozbiljnije zagorčati život. Putin je nuklearno oružje poslao u Belorusiju kako bi NATO uoči samita u Viljniusu "podsetio" da bilo kakvi problemi koje Rusija ima nisu smanjili njen arsenal nuklearnog oružja koji je najveći na svetu. Međutim, sad kad su u Belorusiji i Vagnerovci i rusko nuklearno naoružanje, NATO Belorusiju više ne može tretirati kao lutku na kraju ruskog konca.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading