CRNI SCENARIO SA JEDNOM POZITIVNOM STRANOM Bivši predsednik Rusije komentarisao poljski nuklearni zahtev
Alo! Ilustracija/A.V

Nuklearni rat bi mogao da počne ako SAD ispune želju Poljske da tamo stavi nuklearno oružje, rekao je bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev. Ranije ove nedelje, poljski premijer Mateuš Moravjecki pozvao je NATO da uključi Varšavu u program nuklearne razmene bloka.

U postu u Telegramu u subotu, Medvedev je podelio svoj odgovor na zahtev TASS-a za komentar. Bivši šef države opisao je poljsko rukovodstvo kao „patentirane degenerike“.

- Sa takvim ljudima na vlasti u Varšavi, prisustvo nuklearnog oružja u zemlji značilo bi da će ono „biti upotrebljeno“.

Medvedev, koji trenutno obavlja funkciju zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije, primetio je da bi takav scenario imao i pozitivnu stranu.

„Sve dude, moravječki, kačinjski i drugi ološ će nestati“, napisao je Medvedev, očigledno misleći na poljskog predsednika, premijera i šefa vladajuće stranke Pravo i pravda.

Obraćajući se novinarima u petak u Briselu, premijer Mateuš Moravjecki je rekao:

„Zbog činjenice da Rusija namerava da rasporedi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, mi apelujemo na NATO da (nam dozvoli) da učestvujemo u Programu razmene nuklearnog oružja.”

Pokrenut 2009. godine, NATO-ov program razmjene nuklearne energije video je da su američke nuklearne bombe B-61 raspoređene na različitim lokacijama širom Evrope.

Moskva i Minsk su prvi put otkrili da su u pregovorima o nuklearnom razmeštanju u Belorusiji još u martu, a sporazum je finalizovan u maju. Sredinom juna, predsednik Putin je svom beloruskom kolegi Aleksandru Lukašenku rekao da će pripreme biti završene početkom jula, sa većim brojem bojevih glava niskog prinosa.

Otprilike u isto vreme, beloruski šef države je tvrdio da postoji pretnja upućena njegovoj zemlji, kojoj je morao da se „suprotstavi“. Lukašenko je istakao da neće oklevati da upotrebi rusko nuklearno oružje u slučaju agresije na Belorusiju.

Objašnjavajući svoju odluku, Moskva je, sa svoje strane, tvrdila da se raspoređivanje ne bi razlikovalo od onoga što su SAD radile decenijama držeći delove svog nuklearnog arsenala u nenuklearnim zemljama, kao što su Turska, Belgija ili Italija.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading