LIKVIDACIJA GADAFIJA BILA KATASTROFALNA GREŠKA Bivši šef francuske obaveštajne službe sve priznao i objavio
Profimedia

Zapletena unutrašnja priča o tajnim operacijama za svrgavanje libijskog vođe, ispričana je od strane bivšeg šefa francuske obaveštajne službe u Libiji, penzionisanog Žan-Fransoa Ljuljea, u svojoj knjizi koja je izazvala nezadovoljstvo mnogih kolega iz Direktorata opšte bezbednosti spoljnih poslova (DGSE), gde je radio 27 godina.

Penzionisani potpukovnik, koji se povukao 2014. godine, otkrio je nedostatke agencije, stavljajući tako svoje bivše kolege u neugodan položaj, primećuje „Times“.

U svojoj knjizi pod nazivom „Čovek iz Tripolija: memoari tajnog agenta“ i u intervjuima za medije, Ljulje opisuje sprovođenje onoga što naziva „neshvatljivom odlukom“ francuskog predsednika Nikole Sarkozija, da podrži pobunjenike protiv Gadafija nakon što je uspostavio odnos s njim.

Na televizijskom kanalu „France 2“, Ljulje je izjavio, da je „sjajno“ izvedena vojna operacija bila politički nedovoljno promišljena, nemoralna po svojoj prirodi i imala „katastrofalne“ posledice, jer su „obezglavili“ zemlju, umesto da prihvate pruženu ruku Zapadu od strane Gadafija.

„Mi smo likvidirali Gadafija i uništili njegovu zemlju, ne razmišljajući o tome da je on bastion protiv islamskog terorizma“, objasnio je Ljulje.

Bivši obaveštajni službenik nije želeo komentarisati optužbe koje su dovele do toga, da je Sarkozi bio suočen sa sudom u maju, zbog optužbi da je primio finansiranje svoje izborne kampanje od Gadafija 2007. godine.

Međutim, on opisuje svoje bliske odnose sa Gadafijevim najbližim saradnicima, koji tvrde da su preneli milione Sarkoziju, piše „Times“.

U svojim memoarima, Ljulje navodi, da su francuska obaveštajna služba DGSE i britanski SAS sarađivali sa pobunjenicima u Libiji. Operacija saveznika, tokom koje su Francuzi i Britanci bombardovali Gadafijeve snage i naoružavali pobunjenike, sprovedena je nakon što je Sarkozi ubedio Davida Kamerona da se pridruži.

Osim toga, autor knjige je kritikovao rad svoje bivše agencije, koja je prema njegovom mišljenju bila preterano „naduvana“ zbog masovnog regrutovanja civila. Ljulje tvrdi, da je DGSE izgubila svoje vojne vrednosti kao što su dužnost prema službi, poverenje i inicijativa, zaključuje „Times“.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading