ONAJ KO BUDE KONTROLISAO OVAJ DEO PLANETE, IMAĆE SVE Oglasio se bivši NATO analitičar
Sa Sjedinjenim Američkim Državama i Filipinima koji su nedavno držale najveće ikad vojne vežbe u Južnokineskom moru praćeni Kinom i Singapurom, tenzije oko kontrole nad strateškim plovnim putem su sve veće, napisao je dr Mauricio Đeri, bivši analitičar NATO.
Onaj koji dominira Južnokineskim morem – jednim od najvažnijih transportnih puteva za naftu, minerale i hranu u svetu – kontrolisaće više od petine globalne trgovine. Ali, najvažnija ekonomska vrednost u regionu su velike baze podataka (Big Data) – a budućnost čitavog interneta zavisi od toga koje zemlje dominiraju Južnokineskim morem, piše Đeri.
Ovi tokovi podataka koji prenose sve – od mejlova i bankarskih transakcija do vojnih tajni – vredniji su od nafte. Sa informacijama u centru tehnoloških inovacija, kontrola podataka je ključ ekonomske produktivnosti. Svetska podmorska kablovska infrastruktura je kao takva sve podložnija sabotaži i špijunaži – špijunske agencije mogu lako da se priključe na kablove na svojoj teritoriji, navodi Đeri.
Zato se geopolitičko rivalstvo između SAD i Kine protekle decenije sve više fokusiralo na kontrolu nad svetskom podvodnom kablovskom mrežom. Procenjeno je da će internet ekonomija jugoistočne Azije doseći bilion (američki trilion) do 2030.
Nova velika igra
Kina planira podvodnu internet kablovsku mrežu vrednu 500 miliona dolara za stvaranje superbrze veze između Azije, Bliskog istoka i Evrope. Takođe je sprečila projekte za podmorske internet kablove kroz Južnokinesko more koje podržavaju SAD odlaganjem odobrenja za izdavanje dozvola i stvaranjem striktnijih operativnih ograničenja.
Američka vlada osujetila je nekoliko kineskih projekata za podmorske kablove u azijsko-pacifičkom regionu zbog zabrinutosti u vezi sposobnosti Pekinga za nadzor. Najmanje šest privatnih ugovora za podmorske kablove koje su predvodili „Gugl“, „Meta“ i „Amazon“ a koji bi povezali SAD sa Hong Kongom blokirao je Vašington kako bi držao na dostojanju „HMN tek“, podružnicu sankcionisanog „Huaveja“, piše Đeri.
SAD se plaše da je kinesko napredovanje u vezi kablova trojanski konj za vojnu i ekonomsku ekspanziju. „HMN tek“ je pohvaljen od strane kineske vlade kao model „civilno-vojne integracije“. U saopštenju za štampu dostupnom samo na kineskom jeziku na njihovom sajtu navodi se da će kompanija da ponudi „snažnu podršku modernizaciji nacionalne odbrane“ Kine.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)