pogrom oluja
Foto: Alo/Foto: Jutjub printskrin/ RTS Prikazuje

Poseban detalj na Petrovačkoj cesti su članovi Amatersko kulturno-umetničkog društva "Mira Lukač" iz Drvara, koji su bili deca izbegličke kolone, a danas su došli u drvarskoj narodnoj nošnji sa ličkim kapama.

Načelnica opštine Drvar Dušica Runić rekla je da je Krajina danas tužna.

"Ne smemo zaboraviti niati dozvoliti da se ponovi nikada više Petrovačka cesta. Mnogi od nas nose uspomene iz izbegličke kolone i sjećaju se tužnih trenutaka. Iz svega smo naučili da idemo napred, čuvamo ognjišta i srpsko ime i prezime van granica Republike Srpske i Srbije", rekla je Runićeva za Srnu.

petrovačka narodna nošnja

Foto: Srna/Printskrin

 

 

Predsednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksadar Vučić danas će u selu Janjila kod Bosanskog Petrovca položiti vence na spomen-obeležje na Petrovačkoj cesti povodom obeležavanja Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu "Oluja" 1995. godine.

Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" proterano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine "Oluju" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sva obeležja genocida.

Pogrom Srba u "Oluji" počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading