ODNOSI DVE SILE U USPONU Ukrajinski sukob ojačao veze Rusije i Kine
EPA/Andre Coelho

Produbljivanje bilateralnih veza prati i zajednička želja za restrukturiranjem na globalnom nivou. Obe zemlje koriste nezapadne multilateralne institucije kao što su forum BRIKS-a i Šangajska organizacija za saradnju da prošire svoj uticaj među zemljama u razvoju. Ni Peking ni Moskva trenutno ne planiraju da formalno stvore vojnu alijansu, ali veliki preokreti, poput kinesko-američkog sukoba oko Tajvana, mogli bi da podstaknu njegovo stvaranje.
 
Kako pišu autori teksta, želja Kine i Rusije za unapređenjem bilateralnih odnosa počela je odmah po završetku Hladnog rata. Moskva je bila razočarana gubitkom svog uticaja i statusa, a Peking je sebe smatrao žrtvom zapadnih sankcija. Tokom 1990-ih i 2000-ih, obe zemlje su poboljšale bilateralne odnose, rešile sporna granična pitanja i povećale prodaju oružja. Rusija je postala dominantni dobavljač savremenog oružja Kini.
 
Od dolaska Si Đinpinga na vlast 2012. Kina je već bila najveći trgovinski partner Rusije, a obe zemlje su redovno učestvovale u vojnim vežbama. Podržavali su jedni druge na međunarodnim forumima, a istovremeno su obe zemlje osnovale organizacije kao što su ŠOS i BRIKS.

Od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, Rusija je postala najbrže rastući trgovinski partner Kine. Tokom posete Moskvi u martu ove godine, Si Đinping je rekao da je produbljivanje veza sa Rusijom strateški izbor koji je Kina napravila. 

Prema rečima autora teksta, u budućnosti će se, najverovatnije, rusko-kinesko približavanje samo intenzivirati. Međutim, verovatnoća za to nije sto posto - ovaj proces se može ubrzati, usporiti i čak obrnuti. Ako ne bude ozbiljnih spoljnih pretnji, moguće je da Peking i Moskva neće imati podsticaja da značajno unaprede svoje odnose. Stavovi Si Đinpinga i Vladimira Putina prema Zapadu su generalno slični – Zapad je prema njima neprijateljski nastrojen, ali ostaju oprezni jedni prema drugima, ne žele da snose odgovornost jedni prema drugima niti da se pokoravaju jedni drugima.
 
Međutim, ozbiljne spoljne promene ili šokovi mogli bi još više da zbliže Kinu i Rusiju. Ako Rusija doživi katastrofalan vojni poraz u Ukrajini, Kina bi mogla preispitati pitanje značajne vojne pomoći. A ako se, pak, Kina uplete u ozbiljnu tajvansku krizu ili sukob sa Sjedinjenim Državama, Peking će moći još više da se osloni na Moskvu. Tokom sukoba oko Tajvana, Rusija bi takođe mogla da pribegne vojnoj akciji na drugim mestima u svetu, što će još više približiti Kinu i Rusiju u očima međunarodne zajednice, čak i ako akcije Moskve nisu koordinirane sa Pekingom.

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading