Divlje svinje
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Najgora katastrofa koju je izazvao čovek dogodila se 1986. godine, ali nivo radioaktivnosti u ovim divljim svinjama nije opao – nešto što stručnjaci sada pripisuju tartufima.

Bavarski veprovi

Veliki deo Evrope, uključujući Bavarsku u jugozapadnoj Nemačkoj, bio je pogođen nuklearnim padavinama nakon što je ukrajinska elektrana eksplodirala pre skoro 40 godina. Elementi iz reaktora, kao što je cezijum-137, mogu da prežive decenijama. I ne dostiže svoj poluživot otprilike 30 godina. To može izgledati kao dugo, ali nije ako ga uporedite sa cezijumom-135, koji ima vreme poluraspada od 2,3 miliona godina!

Zagađivači u vezi sa Černobilom u raznim vrstama opali su u bavarskim šumama u poslednjih šest decenija. Naučnici, međutim, nisu primetili smanjenje nivoa radioaktivnosti kod svinja. Pošto cezijum-137 ima vreme poluraspada od 30, došlo je do neke zabune zašto ovi nerastovi i dalje pokazuju tako visok nivo kontaminacije. Postoji čak i termin za ovaj fenomen: paradoks divlje svinje.

Da bi utvrdili razlog za ovaj paradoks, naučnici su ispitali tela 48 veprova u 11 bavarskih okruga od 2019. i 2021. Studija objavljena u časopisu Environmental Science and Technologi zaključuje da su testiranje nuklearnog oružja tokom Hladnog rata i radioaktivnost iz Černobila doveli do nakupljanje zagađivača u gljivama, uključujući tartufe od jelena, koje veprovi vole da jedu.

Toksični tartufi

Da bi otkrili konkretan izvor radioaktivnosti, naučnici su ispitali odnos cezijum-135 i cezijum-137. Visok odnos cezijum-135 i cezijum-137 signalizira da su eksplozije nuklearnog oružja izvor; dok nizak odnos ukazuje na nuklearne reaktore.

Istraživači su koristili uzorke tla iz Černobila i Fukušime pored ljudskog plućnog tkiva iz Austrije 1960-ih. Uporedili su ih sa izotopskim otiskom prstiju mesa vepra. Tkivo pluća pokazalo je znake zagađivača iz hladnoratovskog testiranja nuklearnog oružja. Oružje nije detonirano na mestu istraživanja, što ukazuje da su ispadi iz nuklearnih testova putovali u atmosferu.

Osamdeset osam procenata uzoraka premašilo je prihvatljivu granicu za radioaktivni cezijum u Nemačkoj. Testiranje nuklearnog oružja bilo je odgovorno za 10–68 procenata kontaminacije. Naučnici su zaključili da su podzemni tartufi apsorbovali toksine iz testiranja oružja i incidenta u Černobilju.

Prema istraživačima, „ova studija ilustruje da strateške odluke o sprovođenju atmosferskih nuklearnih testova pre 60–80 godina i danas utiču na udaljena prirodna okruženja, divlje životinje i ljudski izvor hrane.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading