AMERIČKA EKONOMIJA NA KOLENIMA POD BAJDENOM Novi podaci otkrivaju mogući krah kakav nije viđen od Velike depresije
Najviše uznemirava jedan važan ekonomski indikator koji se nije se pojavio od 1930-ih, tokom vrhunca Velike depresije.
Ako Bela kuća i Kongres uskoro ne smanje vladinu potrošnju koja izaziva inflaciju, rezultati bi mogli biti katastrofalni, piše Foks Njuz.
U nastojanju da ispravi svoje greške i obuzda inflaciju koja je van kontrole, američka Federalna rezerva je počla da dramatično povećava kamatne stope još 2022. godine, što je politika koja se nastavila do sada u 2023.
Najnoviji ekonomski podaci pokazuju da je godišnja stopa rasta novčane mase bila negativna u poslednja tri kvartala, što znači da se količina raspoloživog novca brzo smanjuje.
U proteklih 110 godina, jedini drugi put kada su Amerikanci videli ovako nagli pad novčane mase bilo je ranih 1930-ih, tokom vrhunca Velike depresije.
Međutim, ovaj put postoji značajna razlika. Tridesetih godina, kada je godišnja stopa novčane mase postala negativna, cene su takođe pale.
U trenutnoj situaciji, cene i dalje rastu uprkos padu ponude novca. U meri u kojoj to danas vidimo, to se nikada ranije nije dogodilo.
Smanjena dostupnost novca uzrokovana politikom Fed-a i inflatornom potrošnjom Bajdenove administracije stvorila je strašnu situaciju za američke porodice.
Sve više ljudi jede svoju ušteđevinu i zadužuje se da pokrije osnovne životne troškove, poput hrane, komunalija i stanovanja. Podaci istraživanja Federalnih rezervi pokazuju da donjih 80 odsto onih koji zarađuju, koji predstavljaju ogromnu većinu Amerikanaca, sada imaju manje stvarne štednje domaćinstava nego pre pandemije.
A uštede za one koji najviše zarađuju verovatno će pasti ispod nivoa pre 2020. godine u narednih 12 meseci.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)