IZRAELSKA "GVOZDENA KUPOLA" NIJE DORASLA ZADATKU?! Jedna stvar je posebno zanimljiva kod ovog sistema (VIDEO)
Nakon što je palestinska militantna grupa Hamas gađala Izrael velikim brojem raketa, zemlja se ponovo oslonila na protivraketni odbrambeni sistem ''Irone Dome'' (Gvozdena kupola), piše Politika.
Prema pisanju Si-En-Ena, Gvozdena kupola je jedno od najvažnijih oruđa u izraelskom arsenalu koje je spasilo bezbroj života tokom raznih sukoba u poslednjoj deceniji.
Reč je o veoma efikasnom sistemu, a izraelske odbrambene snage (IDF) su u maju saopštile da je Gvozdena kupola imala stopu uspešnosti od 95,6 odsto tokom raketnih napada palestinske militantne grupe Islamski džihad.
Mobilni sistem protivvazdušne odbrane sastoji se od 10 baterija od kojih svaka nosi tri do četiri bacača raketa.
Razvoj „Gvozdene kupole" počeo je 2007. godine, a nakon testiranja 2008. i 2009. godine, prve baterije su puštene u rad 2011. godine, dok je sistem od tada nekoliko puta unapređivan.
Gvozdena kupola je dizajnirana da obara dolazeće projektile i opremljena je radarom koji detektuje rakete u krugu od četiri do 70 kilometara, a zatim koristi sistem komande i kontrole koji brzo izračunava da li nadolazeći projektil predstavlja pretnju ili će verovatno pogoditi nenaseljeno područje.
Ako raketa predstavlja pretnju, sistem ispaljuje projektile kako bi je uništio u vazduhu.
Stopa uspešnosti sistema dostiže i više od 90 procenata.
Sistem presreće rakete kratkog dometa i artiljerijske granate sa dometom do 70 km. Prema specifikacijama proizvođača sistem je operativan i danju i noću, a može da prati i presreće više ciljeva odjednom.
Prema podacima koje daje proizvođač sistema potrebna je samo jedna sekunda od ispaljivanja rakete sa neprijateljske strane da bi sistem odreagovao i lansirao projektil za presretanje. Funkcionisanje sistema se odvija na sledeći način:
1. neprijateljska raketa ili granata je ispaljena, sistem Gvozdena kupola je detektuje i prati putanju projektila.
2. posle vrlo kratkog vremena ispaljuje svoj projektil;
3. presreće ispaljeni projektil i uništava ga dok je još u visokom položaju. Kako se navodi, ovako sistem pokriva poršinu od oko 150 kvadratnih kilometara.
Gvozdena kupola svoju moć dokazala je prošle godine, kada je sukob između Izraela i Gaze ponovo eskalirao. Prema pojedinim podacima, kupola je presrela više od 2.400 raketa koje su sa područja Gaze ispaljene na izraelske gradove, čime su mnogi životi spaseni.
Ono što je posebno zanimljivo kod ovog sistema koji Izrael koriste, jeste to što njime upravljaju i žene.
I dok se druge borbene jedinice bore da inkorporiraju žene u svoje bataljone, komanda PVO u Izraelu sa ponosom ističe da su prvi koji su to učinili i to još krajem 1990-tih. Njihov komandat je istakao da su prošle godine imali oko 55-60 odsto žena regruta.
Navodi se da nema razlika između žena i muškaraca u radu na protivvazdušnom sistemu odbrane „Gvozdenoj kupoli“. Napominje se da su izazovi boravka na terenu skoro isti i žene i za muškarce.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je još krajem marta zamolio više od 100 članova izraelske vlade za podršku odbrani Ukrajine. On je pozvao Izrael da njegovoj zemlji obezbedi neku od svojih iskusnih odbrambenih tehnologija, posebno pominjući protivraketni odbrambeni sistem „Gvozdena kupola“ koji je pohvalio kao najbolji sistem te vrste u svetu.
„Obraćamo se vama i pitamo da li je bolje pružiti pomoć ili posredovaje bez biranja strana. Pustiću vas da odlučite o odgovoru na pitanje ali želim da istaknem da ravnodušnost ubija“, rekao je on.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)