Vladimir Putin
Foto: AP/Kristina Kormilitsyna (POOL)

Predsednik je istakao da je prioritet zadovoljiti potrebe unutrašnjeg tržišta, pritom reč je, kako je kazao, ne samo o trenutnim potrebama, već i generalno, povećanju kapaciteta čitavog tržišta. 

Kako je rekao, spoljašnja trgovina Rusije, nivo zaposlenosti se menjaju, pojavljuju se nove tržišne perspektive za mali i srednji biznis. 

Putin je istakao da se posebna pažnja poklanja i boljem snabdevanju električnom energijom po celoj zemlji, radi se na razvoju čitavog sistema koji obezbeđuje transport gasa, a kao jedan od prioriteta je i to da svako domaćinstvo ima pristup gasu.

Vrlo bitno pitanje, kako je pojasnio, je i cena električne energije i gasa, kojima će biti posvećena pažnja. Ove cene moraju biti stabilne, poručio je. 

Rusija će objediniti svoje gasne transportne sisteme na zapadu i istoku, rekao je još Putin i najavio da će prvo biti povezani gasovodi "Snaga Sibira" i "Sahalin-Habarovsk-Vladivostok".

Vladimir Putin

Kristina Kormilitsyna (POOL)

 

 

"Snaga Sibira", kako je otkrio, već danas isporučuje više gasa nego što je to bilo dogovoreno, a 2025. godine očekuje se da će kapacitet ovog gasovoda iznositi 38 milijardi kubnih metara na godišnjem nivou. 

Kao jedan od stubova razvoja ruskog energetskog sektora, Putin je istakao da je to i postizanje potpunog suvereniteta u toj oblasti. To će se, kako kaže, postići putem kadrovske, finansijske i tehnološke nezavisnosti.

Predsednik je posebno istakao i značaj nuklearnih elektrana za zemlju. Prema njegovim rečima, prošle godine one su postigle novi rekord, a danas obezbeđuju 20 odsto sve električne energije u Rusiji. 

Ruska škola nuklearne energetike nema konkurenciju u svetu, zaključio je Putin.

Govoreći o novonastalim izmenama nakon prošlogodišnjih dešavanja, lider Rusije je takođe rekao da je EU faktički odustala od ruskih energenata, iako ne potpuno, bez obzira na to što je Rusija godinama bila odgovoran snabdevač. Kao rezultat, njihova ekonomija sada je blizu nule, opali su prihodi, a i proizvodnja električne energije.

U tom kontekstu istakao je da su realni prihodi stanovništva u evrozoni u prvom kvartalu smanjeni za 1,2% na godišnjem nivou, dok su u Ruskoj Federaciji za isti period prihodi porasli za 4,4%.

Vladimir Putin

Kristina Kormilitsyna (POOL)

 

 

Lider je još objasnio da svet neće moći da funkcioniše bez ruskih energenata i izjavio da je američki tečni prirodan gas čak za 30 odsto skuplji od onog koji je Evropa dobijala od "Gasproma".

"Za kratko vreme uspeli smo da preorijentišemo svoj izvoz nafte na jug i istok. Ruski energetski sektor radi stabilno". Finansijski pokazatelji su stabilni, prokomentarisao je Putin. 

Takođe, rekao je da se radi na razvoju energetskih transportnih sistema na istok. Preorijentacija na tržišta Azije, kako je objasnio, se dešava ne zbog geopolitičkih intriga, već zbog tendencija na tržištu. 

To sve je moguće zahvaljujući povećanju tankerske flote, stvaranju novih mehanizama osiguranja i reosiguranja, koji su Rusiji omogućili izlazak na nova tržišta. 

Negativne posledice politizovanih odluka naših zapadnih kolega utiču na ceo svet, a tržište nafte, koje se suočilo sa problemima, sada treba da stabilizuju odgovorne strane, rekao je još on i dodao: "Radimo sa OPEK+", čije se članice u potpunosti drže dogovora. Organizacija se uspešno bori sa svim izazovima, a Rusija će nastaviti da i ubuduće pozitivno utiče na globalnu energetsku situaciju u svetu, zaključio je.

Takođe, ruski lider je istakao da poslednji podaci pokazuju da je doprinos pet najvećih azijskih zemalja svetskoj ekonomiji već premašio doprinos SAD i EU.

Ovaj jaz će samo nastaviti da raste, primetio je ruski lider.

Prema njegovim rečima, udeo Kine u svetskoj energetici bi do 2028. trebalo da poraste do 19,7 odsto, dok će značaj SAD u tom smislu opasti do 14,5 odsto. 

Govoreći o tečnom prirodnom gasu, kazao je i da očekuje rast potražnje za ovim energentom, kao i rast konkurencije u toj sferi. Do kraja ove decenije, potražnja za njim bi trebalo da iznosi i 600 miliona tona godišnje. 

Sukobi na Bliskom istoku

Ono što se danas dešava  je užasno, shvatamo da je eskalacija nasilja sa obe strane velika, ali je potrebno težiti ka tome da se civilne žrtve smanje koliko je to moguće, rekao je Putin, komentarišući poslednju eskalaciju izraelsko-palestinskog sukoba.

Vladimir Putin

Kristina Kormilitsyna (POOL)

 

 

Ako su muškarci odlučili da se bore jedni protiv drugih neka se bore, ali deca i žene ne treba da se diraju, istakao je ruski lider, dodajući da ne zna da li će se situacija u skorije vreme smiriti.

Takođe, on je upozorio da širenje konflikta može dovesti do ozbiljnih posledica, a dalja eskalacija može uticati i na energetsku situaciju.

Kako je objasnio, palestinska problematika je jako bitna za svakog muslimana, jer se na nju gleda kao na nepravdu velikih razmera.

"Zašto?", upitao je on, a zatim i objasnio da je pre više godina doneta odluka o stvaranju dve države, Izraela i Palestinske države, ali, kao što svi znamo, do sada je, "zbog različitih okolnosti", stvorena samo jedna od njih - Izrael. 

Pritom, istakao je on, Izraelci danas kontrolišu i deo teritorija koju Palestinci smatraju za svoju drevnu teritoriju. 

U tom kontekstu, prokomentarisao je i to kako su se poslednjih godina po izraelsko-palestinskom pitanju ponašali američki zvaničnici, objasnivši da su SAD zapostavile već postojeće mehanizme i pribegle drugačijem rešavanju problematike. 

Poslednjih godina akcenat su stavili na to da zadovolje materijalne potrebe Palestinskog naroda. Faktički su pokušali da zamene rešenje političkih problema na taj način. Naravno da je i taj aspekat za Palestince bitan, jer je njihov standard nizak, ali, naravno, da samo to ne može rešiti problem u celini, izjavio je Putin.

Takođe, dodao je da stav Rusije po tom pitanju nije formiran danas, nakon poslednjih tragičnih događaja - on postoji godinama. I Izraelci i Palestinci vrlo dobro znaju naš stav, potvrdio je ruski lider.

Mi smo se uvek zalagali za izvršavanje odredbi Saveta bezbednosti UN, i u tome je koren svih problema, pojasnio je on, aludirajući na to da se ove odredbe ne poštuju i da se Rusija zalaže za formiranje Palestinske države. 

Vladimir Putin

Kristina Kormilitsyna (POOL)

 

 

Putin se, takođe, osvrnuo i na izjave da je Iran navodno doprineo eskalaciji palestinsko-izraelskog konflikta, rekavši da za te optužbe, kao i obično, nema dokaza. 

"Iran, kao i obično, optužuju bez dokaza", zaključio je on.

Skrenuo je pažnju i na to što SAD danas koncentrišu svoje grupe nosača aviona bliže ka granici Izraela, što će, po njegovom mišljenju, samo pogoršati situaciju. 

Putin: Na sukob u Ukrajini se čekalo 30 godina

Odgovarajući na pitanje moderatora foruma da li je istina da je sadašnji sukob u Ukrajini, zapravo, rat između Zapada i Rusije, na koji se čekalo 30 godina, Putin je odgovorio da se sa takvom tvrdnjom i slaže i ne slaže u isto vreme.

Kako je rekao, Rusija je od raspada SSSR dosta radila kako bi se uspostavila stabilna situacija u Evropi, dok je Zapad ipak radio na širenju NATO-a na istok. 

Pet puta su se proširili na istok, pa su onda počeli da u tom kontekstu spominju Ukrajinu, a još su i potpomogli državni prevrat u Kijevu, i zatim rekli da nisu ni planirali da poštuju mirovne sporazume, objasnio je on, aludirajući na Minske sporazume. 

Putin je podsetio da je rat u Ukrajini počeo ne sada, već 2014. godine, nakon prevrata, koji su podržali i SAD i Evropa.

"Započeli su borbe na jugoistoku Ukrajine. Osam godina su ubijali decu, žene, starije osobe, i na to niko nije reagovao", naglasio je predsednik Rusije, dodavši da je poslednja SVO, zapravo, pokušaj ruske strane da konačno završi sukob, a da je svet na situaciju u Ukrajini obratio pažnju tek nakon prošlogodišnjih februarskih dešavanja. 

O isporuci gasa u Nemačku

Mi i danas isporučujemo gas Nemačkoj kroz Ukrajinu, rekao je Putin, komentarišući isporuku ovog ruskog energenta u Evropu.

Ipak, on je istakao da ne razume, kao što, verovatno, i niko drugi ne razume, zbog čega se ruski gas danas u Nemačku isporučuje kroz Ukrajinu, ali ne i preko, na primer, gasovoda "Jamal-Evropa", koji je zatvorila Poljska ili Severnog toka, koji je bio direktna spona Berlina sa ruskim energentima. 

Međutim, Evropljani biraju da kupuju i za 30 odsto skuplji američki tečni prirodni gas. 

"Čini mi se da to nije pametno ekonomsko ponašanje. Čini se kao da neko namerno nanosi štetu ekonomiji Nemačke. Nije mi jasno zbog čega dozvoljavaju da se ruski gas isporučuje do Nemačke preko Ukrajine, ali ne i preko Severnog toka. Ne razumem ni zašto su dozvolili Poljskoj da zatvori "Jamal-Evropu". 

Nije mi jasno zbog čega se ruski gas, generalno, danas u Evropu isporučuje preko Turskog toka i preko Ukrajine, a ne preko ostalih ruta. Da su isključili sve rute, to bi bilo razumljivo, i bilo bi moguće reći da se drže nekog principijalnog stava, ponavlja predsednik Rusije.

Potrebno je biti jako glup da ne razumete koje su posledice ukoliko kažete ne ruskim energentima. "Mi imamo jednu izreku: ko jamu kopa sam u nju upada", poručio je Putin, komentarišući trenutnu situaciju u EU.

U tom kontekstu je poručio i da se nadanja Evrope nisu ostvarila, pošto Rusija nije propala nakon njihove odluke da izmene saradnju sa Moskvom u sferi energetike. 

"Zašto pravite sebi probleme, nadajući se da ćemo propasti? Nećemo propasti!", naglasio je ruski lider.

Dalje, on je naveo i da Evropljani danas koriste ugalj dva puta više nego pre, što je rezultat nepromišljene politike Evropljana. U isto vreme, Rusija je danas jedna od onih zemalja za čiji se energetski sektor može reći da uspešno sprovodi zelenu energetsku tranziciju.

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading