VELIKA IGRA 11 igrača u krvavoj drami, Kina se aktivirala, a posledice će osetiti i Ukrajina
Za 16 dana bombardovanja u Pojasu Gaze poginulo je više od 4.300 osoba dok je preko 14.000 ranjeno, a veruje se da ih je oko 1.300 zatrpano u ruševinama više stotina uništenih zgrada. Uprkos velikim gubicima na obe strane, mali su izgledi za smirivanje situacije, jer Izrael najavljuje drugu fazu operacija, uništenje džepova otpora i kopnenu ofanzivu na Pojas Gaze gde na 365 kvadratnih kilometara živi oko 2,3 miliona stanovnika.
Libanski Hezbolah preti napadom na Izrael sa severa gde je u nedelju naređena evakuacija još 14 jevrejskih naselja. Uz to, Izrael je udarima iz vazduha onesposobio dva aerodroma u Siriji pokušavajući da predupredi i očekivane napade iz ovog pravca. Izraelskoj vojsci preti otvaranje još jednog fronta iz pravca Zapadne obale gde živi skoro tri miliona Palestinaca.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže za Kurir da je opasnost od izbijanja velikog rata realna.
- Naravno da je Hamasu i snagama koje stoje iza njih u interesu da se u rat uvuče strani faktor i da što više učesnika postane deo vrtloga i haosa na Bliskom istoku. Naravno, svaka od tih sila želi da kalkuliše i da ostvari maksimalne interese uz minimalne konkretne poteze na terenu. Kriza je velika. Dve udarne američke grupe nosača aviona su poslate u Mediteran, ali sada kao reagovanje imaju rusku pretnju i patrole "migova 31" naoružanih "kinžalima" iznad Crnog mora. Kina je takođe poslala grupu ratnih brodova. Prvi put sada Kina pokazuje zube i traži da i ona bude prisutna kao sila. Sve ove zemlje žele da zaštite svoje interese.
THAAD i "patriot"
SAD su najavile u nedelju slanje dodatnih PVO sistema tipa THAAD i "patriot" čiji će zadatak biti zaštita Izraela od očekivanih napada pre svega iz Libana i Sirije.
Ulazak Irana u sukob planetu bi gurnuo u rat mnogo većih razmera od onog koji već 20 meseci besni u Ukrajini.
EU i Velika Britanija
Prošle nedelje Izrael i Bliski istok posetili su nemački kancelar Olaf Šolc i britanski premijer Riši Sunak. Evropa je podržala Izrael uz apel da se u obračunu protiv Hamasa povede računa o životima palestinskih civila. U Briselu su uvereni da bi eskalacija nasilja dovela do prelivanja sukoba i plaše se novog talasa terorističkih napada. Na to ukazuju nedavna dešavanja u Francuskoj i Belgiji.
Ukrajina
Pomaganje vladi predsednika Volodimira Zelenskog više neće biti prioritet Sjedinjenih Država i zapadnih zemalja ukoliko se nastavi zaoštravanje krize i eskalacija nasilja.
SAD
Posetom Izraelu predsednik Džozef Bajden je nedvosmisleno iskazao solidarnost i podršku. Uz to, Sjedinjene Države su poslale dva nosača aviona u istočni Mediteran. Jedan od njih je nosač aviona „USS Džerald R. Ford“, čija je izgradnja koštala nešto preko 15 milijardi dolara i koji može da ponese 75 aviona i 4.500 vojnika.
Rusija
Interes zvaničnog Kremlja jeste da dođe do rata na Bliskom istoku kako bi Zapad prestao da šalje oružje Ukrajini. Rusija bi mogla da podrži Hamas i libanski Hezbolah slanjem naoružanja, automatskih pušaka AK-47 i ručnih raketnih bacača.
Kina
Slanjem jedne borbene grupe nosača aviona iz Pacifika u Mediteran, Amerika je razvukla svoju flotu, zbog čega bi kineski predsednik Si Đinping mogao da ubrza svoj hladni rat protiv Tajvana.
Sirija
Sirijski predsednik Bašar el Asad bi mogao da pokuša da popravi ugled u narodu tako što će pokušati da ponovo osvoji Golansku visoravan od Izraela uz podršku ruskih trupa smeštenih u Siriji, kao i pripadnika Iranske revolucionarne garde.
Liban
Hezbolah, koji uživa značajnu podršku Irana, ima u svojim redovima oko 100.000 boraca. Mogao bi da sa severa napadne Izrael, čija je glavnina snaga oko Pojasa Gaze.
Saudijska Arabija
Jedna od naftom najbogatijih država sveta poslednjih meseci je išla u pravcu postizanja sporazuma o međusobnom priznanju sa Izraelom, ali nakon napada Hamasa i žestokog odgovora Tel Aviva, Rijad se sve više okreće ekstremnim stavovima Irana, koji važi za zakletog neprijatelja Izraela i s kojim je Amerika decenijama u koliziji.
Iran
Iako vladajući režim nema veliku popularnost, mogao bi da uz podršku Kine i Rusije krene u sukob protiv Izraela - direktno preko Hamasa i Hezbolaha, ili indirektno narušavajući odnose Izraela sa arapskim zemljama.
Egipat
Egipat je prva arapska zemlja koja je priznala Izrael pre više od 40 godina, ali njihovi korektni međusobni odnosi su izbledeli nakon izraelskih vazdušnih udara na Pojas Gaze, koji se graniči sa Egiptom.
Zapadna obala
Ako Hezbolah napadne sa severa, palestinci na Zapadnoj obali bi mogli da otvore treći front protiv Izraela, koji ima u regionu 150.000 vojnika, solidarišući se sa sunarodnicima u Pojasu Gaze.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)