SAD POSLALE NAJISKUSNIJEG OFICIRA U IZRAEL "Geleral invazija" preuzima kontrolu, sprema se kopnena invazija na Gazu
Izrael duže vreme najavljuje veliku kopnenu ofanzivu na Pojas Gaze, ali se čini da za sada okleva. Razlog tome su verovatno i poruke koje dolaze iz Sjedinjenih država. Koliko je SAD bitno kako će se dalje odvijati sukob Izraela i Hamasa pokazuje i činjenica da su poslale jednog od svojih najiskusnijih generala i još nekoliko vojnih savetnika u Tel Aviv.
Bajdenova administracija je nedavno poslala Džejmsa Glina generala marinaca sa tri zvezdice i nekoliko drugih američkih vojnih oficira u Izrael da pomognu u savetovanju rukovodstva izraelske vojske u njenoj operaciji u Gazi, prema rečima dvojice američkih zvaničnika i dva izraelska zvaničnika obaveštena o ovom pitanju.
"General invazija"
Glin je ranije pomagao u vođenju snaga specijalnih operacija protiv Islamske države i imao važnu ulogu tokom intenzivnih borbi u Faludži, jednom od najkrvavijih i najkontroverznijih centara bitaka američkih snaga tokom rata u Iraku, kao i u borbama protiv ISIS.
Ovaj potez odražava duboku umešanost Bajdenove administracije u rat u Gazi, navodi Aksios.
Izrael priprema kopnenu operaciju velikih razmera u okruženju u kojem su militanti Hamasa sa sedištem u Gazi imali godine i godine da pripreme mrežu tunela i postave zamke širom gustih urbanih blokova severne Gaze.
Glin i drugi vojni oficiri koji savetuju izraelsku vojsku (IDF) „imaju iskustvo koje je prikladno za vrste operacija koje Izrael sprovodi“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi u ponedeljak na brifingu u Beloj kući.
Američki savetnici neće biti angažovani ni u kakvim borbama, rekao je američki zvaničnik, dodajući da će Glin takođe ponuditi smernice o ublažavanju civilnih žrtava tokom gradskog rata, piše Gardijan.
Vojni tim je jedan od mnogih brzih poteza koje je Pentagon napravio kako bi sprečio da ionako intenzivan sukob između Izraela i Hamasa preraste u širi rat.
Cilj je takođe i da se zaštiti američko osoblje, koje je u poslednjih nekoliko dana bilo izloženo uzastopnim napadima u Iraku i Siriji, uglavnom kao rezultat naoružanih dronova, za koje Pentagon kaže da ih je verovatno odobrio Iran.
Kako piše Aksios, ovaj potez je prvenstveno fokusiran na očekivanu izraelsku kopnenu invaziju. Američki oficiri će sa Izraelom podeliti lekcije koje su SAD naučile iz borbe protiv ISIS-a u Mosulu.
Ne očekuje se da će Glin ostati u Izraelu da bi pratio kopnenu invaziju izraelskih snaga, rekli su izvori sa direktnim saznanjem o ovom pitanju.
- Zamolili smo nekoliko zvaničnika sa relevantnim iskustvom da jednostavno pomognu izraelskim zvaničnicima da razmisle o teškim pitanjima koja predstoje i istraže svoje opcije. IDF će, kao i uvek, donositi sopstvene odluke - rekao je portparol Pentagona za Aksios.
Američki zvaničnici su prilično zabrinuti jer smatraju da Izrael nije spreman za kopnenu ofanzivu, ali i zbog potencijalnog velikog broja žrtava.
Državni sekretar Entoni Blinken rekao je za CBS u nedelju da Bajdenova administracija razgovara sa izraelskim zvaničnicima o njihovim vojnim planovima za Gazu i kako najbolje da postignu željene rezultate.
- Dajemo im najbolje savete. Važno je, kao što smo rekli, ne samo šta rade, već i kako to rade, posebno kada je reč o tome da civili budu zaštićeni koliko god mogu da budu u ovoj unakrsnoj vatri koju je izazvao Hamas - rekao je Blinken.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin imao je skoro svakodnevne telefonske razgovore sa izraelskim kolegom Joavom Galantom, tokom kojih ga je pozvao na značaj pažljivog razmatranja načina napada na Gazu, gde će teroristi delovati iz tunela i gusto naseljenih područja, prenosi "Tajms of Izrael" pisanje "Njujork tajmsa", koji se poziva na neimenovane američke zvaničnike.
U nedeljnom intervjuu za ABC "Ove nedelje", Ostin je rekao da bi kopnena invazija koju Izrael planira da pokrene mogla da potraje duže nego što je Amerikancima bilo potrebno SAD da uklone Islamsku državu sa vlasti u Mosulu, u Iraku, kada je on bio šef Centralne komande američke vojske.
- Urbane borbe su izuzetno teške. To ide sporim tempom. Ovo može biti malo teže zbog podzemne mreže tunela koju je Hamas izgradio tokom vremena i činjenice da su imali dugo vremena da se pripreme za borbu - rekao je Ostin.
Ofanziva kao u Faludži ili Mosulu
Američki zvaničnici rekli su da Izrael mora da odluči da li želi da eliminiše teroriste Hamasa kombinacijom hirurških napada i ciljanih upada specijalnih snaga, kao što su SAD uradile zajedno sa iračkim i kurdskim vojnicima u Mosulu 2017. godine, ili da pokrene široku kopnenu invaziju, kao što su američke trupe uradile zajedno sa iračkim i britanskim snagama u Faludži 2004.
Jedan izraelski zvaničnik je za "Tajms of Izrael" rekao da su vladini ministri više puta ukazivali na Faludžu kao na primer vrste operacije koju žele da IDF pokrene u Gazi.
Obe strategije će rezultirati velikim gubicima, iako bi model Faludže bio daleko krvaviji i za vojnike i za civile, rekli su američki zvaničnici, dodajući da mnogi u Pentagonu shodno tome više vole primer Mosula. Ali čak i u toj bici, 9.000 do 11.000 civila je ubijeno.
Američki zvaničnici rekli su listu da su napustili razgovore sa izraelskim kolegama osećajući se kao da još nisu videli ostvariv plan akcije za postizanje cilja premijera Benjamina Netanjahua o iskorenjivanju Hamasa.
"Njujork tajms" je izvestio da SAD takođe žele još vremena da bi se bolje pripremile za sve potencijalne napade na američke mete u regionu od strane grupa bliskih Iranu, za koje veruju da će se verovatno povećati kako rat bude odmicao.
Blinken je rekao je u nedelju da bi Izrael već trebalo da osmisli strategiju ko će vladati Gazom, ako IDF završi svoju najavljenu misiju rušenja Hamasa.
Čini se da je to bio prvi put da je Vašington javno pozvao Izrael da razmisli o svojoj široj strategiji, nakon što su zvaničnici koji su ranije govorili anonimno rekli da su Bajden i zvaničnici administracije privatno pritiskali Netanjahua i njegove pomoćnike da smisle neku strategiju, kako bi izbegli iste greške koje su SAD napravile nakon napada 11. septembra 2001. godine, što je dovelo do toga da su više od decenije bile uvučene u bliskoistočne ratove.
Izraelski zvaničnici su javno rekli da su trenutno fokusirani na iskorenjivanje Hamasa i da ne razmišljaju o tome šta bi moglo da dođe kasnije.
"Tajms of Izrael" navodi da IDF veruje da je bolje pre da počne kopnenu ofanzivu nego kasnije kako bi se postigli vladini ciljevi. Vojska je saopštila vladi da je u potpunosti spremna za kopnenu ofanzivu u pojasu Gaze i veruje da može da postigne postavljene ciljeve, čak i uz rizik velikih žrtava za vojnike.
Izraelska vojska, međutim, strahuje da vlada možda nikada neće izdati naređenje za početak kopnene ofanzive ili će je odložiti na duži period, dodaje list.
Načelnik izraelskog generalštaba: Spremni smo
Načelnik generalštaba izraelske vojske Herci Halevi izjavio je da su izraelske kopnene snage "veoma dobro pripremljene" za ofanzivu na sever Pojasa Gaze.
- Želimo da svedemo Hamas na tačku nestajanja. Njihove lidere, njihovo vojno krilo. Zato napadamo svom silom. Ubijamo im visoko rangirane komandante, operativce, uništavamo im infrastrukturu i sve to radimo sa velikom odlučnošću - rekao je Halevi, preneo je "Tajms of Izrael".
On je dodao da je manevar za ofanzivu na jugu dobro pripremljen.
Govoreći o očiglednom kašnjenju kopnene ofanzive, Halevi je rekao da postoje "taktička, operativna i strateška razmatranja" koja izraelskoj vojsci daje više vremena.
- Naše snage će imati više vremena da se pripreme bolje i to je ono što radimo sada - poručio je Halevi.
Tri faze rata
Ministar odbrane Joav Galant izneo je u petak ciljeve Izraela u ratu protiv Hamasa u pojasu Gaze, rekavši da će nakon uništenja terorističke grupe na toj teritoriji doći do nove „bezbednosne realnosti“.
Govoreći na sastanku komiteta za spoljne poslove i odbranu Kneseta u Tel Avivu, Gallant je rekao da ciljevi rata uključuju eliminaciju Hamasa uništavanjem njegovih vojnih i vladinih kapaciteta.
Pored toga, krajnji cilj je uklanjanje svake odgovornosti koju Izrael ima nad Gazom stvaranjem novog „bezbednosnog režima“ u Pojasu. Galant je članovima odbora rekao da će rat imati tri glavne faze.
- Mi smo u prvoj fazi, u kojoj se odvija vojna kampanja sa (vazdušnim udarima), a kasnije sa (kopnenim) manevrom sa ciljem uništavanja operativaca i oštećenja infrastrukture kako bi se porazio i uništio Hamas - rekao je Galan.
On je rekao da će druga faza biti nastavljena s borbama, ali slabijim intenzitetom jer trupe rade na „eliminisanju džepova otpora“.
- Treći korak biće stvaranje novog bezbednosnog režima u Pojasu Gaze, uklanjanje odgovornosti Izraela za svakodnevni život u Pojasu Gaze i stvaranje nove bezbednosne realnosti za građane Izraela i stanovnika (područja oko Gaze) - rekao je on.
I kopnena ofanziva možda u fazama
- To (kopnena ofanziva) bi se takođe moglo desiti u fazama sa dodatnim upadima malih grupa izraelskih vojnika, a ne potpunom invazijom - rekao je u ponedeljak za CNBC Danijel Kurcer, američki ambasador u Izraelu od 2001. do 2005. godine.
Kurcer, koji je sada profesor za studije bliskoistočne politike na Univerzitetu Prinston, rekao je da postoje operativni razlozi da Izrael ne uđe odmah u Gazu.
- Velika zabrinutost je da će se Izrael suočiti sa zasedama i borcima koji izlaze iz tunela u Gazi tokom kopnenog napada - rekao je Kurcer.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)