SVETU PRETI NOVI RAT! Napetost dve Koreje, sada je sve moguće
Printscreen

Međukorejski vojni sporazum potpisan 2018. imao je za cilj da smanji tenzije na Korejskom poluostrvu i proširi tampon zonu između dve Koreje. Tadašnji predsednik Južne Koreje Mun Džae-in i severnokorejski lider Kim Džong Un potpisali su sporazum u Panmundžomu na granici, uz poruku da se "više neće voditi rat na Korejskom poluostrvu". Međutim, nedavne aktivnosti Južne Koreje, kao što je potencijalna prodaja naprednih projektila Japanu i vojne opreme Južnoj Koreji, naišle su na osudu Severne Koreje.

Ministarstvo odbrane Severne Koreje poručilo je da njena vojska "nikada neće biti sputana" vojnim sporazumom i da će rasporediti "moćnije oružane snage i vojnu opremu novog tipa u regionu duž vojne demarkacione linije". Severna Koreja je takođe upozorila da će Južna Koreja biti smatrana "potpuno odgovornom" za eventualne sukobe koji bi mogli da izbiju između dve zemlje.

Ovo je još jedna u nizu tenzija između Severne i Južne Koreje, dve zemlje koje već decenijama žive u stanju vojnog sukoba. Dok se Južna Koreja oslanja na svoje saveznike, pre svega na SAD, Severna Koreja ostaje izolovana i oslanja se na sopstvene resurse. S obzirom na nepredvidivost režima u Pjongjangu, ova situacija može dodatno da ugrozi mir i stabilnost u regionu.

Današnje saopštenje Severne Koreje o raspoređivanju nove vojne opreme duž demarkacione linije s Južnom Korejom izazvalo je zabrinutost u međunarodnoj zajednici. Ova odluka dolazi nakon delimičnog povlačenja Južne Koreje iz Međukorejskog vojnog sporazuma iz 2018. čija je svrha bila smanjenje tenzija duž granice.

Severnokorejski potez usledio je kao odgovor na obećanje Seula da će pojačati obaveštajne aktivnosti i nadzor duž demilitarizovane zone (DMZ) nakon lansiranja severnokorejskog špijunskog satelita. Analitičari tvrde da bi ovaj satelit mogao pružiti Pjongjangu važne informacije o lociranju snaga protivnika.

Delimično povlačenje Južne Koreje iz sporazuma, potpisanog u saradnji sa SAD, predstavlja ozbiljan prekid u nastojanjima da se održi mir na Korejskom poluostrvu. Sporazum je tada potpisan uz obećanje da "više neće biti rata na Korejskom poluostrvu."

Severna Koreja je osudila SAD zbog potencijalne prodaje naprednih projektila Japanu i vojne opreme Južnoj Koreji, nazivajući to "opasnim činom". Iz ministarstva odbrane Severne Koreje stiže obećanje da se njena vojska neće sputavati vojnim sporazumima i da će rasporediti "moćnije oružane snage i vojnu opremu novog tipa" duž vojne demarkacione linije.

U saopštenju Severne Koreje ističe se da je Međukorejski vojni sporazum dugo vremena sveden na "samo komad papira" zbog provokacija Južne Koreje. Upozoreno je da će Seul platiti skupu cenu za svoje "neodgovorne i teške političke i vojne provokacije," a Pjongjang naglašava da će Južna Koreja biti smatrana "potpuno odgovornom" za eventualne sukobe.

BONUS VIDEO

@alo_portal Predsednik Vučić o izgradnji Parka ruskih imperatora rođenih u Srbiji! #alo #alonovine #alodnevnenovine #fypシ #fyp #fypシ゚viral #aleksandarvucic #srbija ♬ original sound - Alo_portal

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading