Ubijena žena
Foto: Printscreen/Printscreen

Posebno je potresna sudbina udovice Marije Čindamo.

Automobil Marije Čindamo pronađen je odmah ispred kapija polja koje je posedovala u uporištu zloglasne porodice Mankuzo u Limbadiju u Italiji. Ona se tu nadala da će izgraditi malu farmu.

Motor je radio, vrata sa vozačeve strane bila su otvorena. Kosa i krv otkriveni su na asfaltu pored automobila, ali joj u maju 2016. nije bilo ni traga.

Čindamin nestanak dogodio se tačno godinu dana nakon što je njen muž sebi oduzeo život. Ta koincidencija navela je neke da pretpostave da je to ubistvo iz osvete njegove porodice koja ju je smatrala odgovornom za njegovu smrt pošto se usudila da zatraži razvod.

Ali taj datum je bio samo trik spletkarenja mafijaša da bi odvratili pažnju istražitelja.

Naime, 42-godišnja udovica je ubijena jer je odbila da proda svoju zemlju komšiji povezanom sa mafijom.

Tek sada znamo kako je Marija dočekala svoj kraj i, čak i po mafijaškim standardima, njeno ubistvo je bilo mučno. Nakon što je ubijena, njeno telo je dato svinjama koje su prethodno bile namerno izgladnjivane. Njene preostale kosti su potom smrvljene ispod gusenica buldožera.

Detalji jezivog ubistva Marije Čindamo bili su samo jedno od mnogih šokantnih otkrića koja su se čula na najvećem suđenju mafiji u Italiji u poslednjih 30 godina.

Na suđenju je bilo 337 optuženih, od kojih je 207 proglašeno krivim, i toliko krivičnih dela da je sudijskoj trojci trebalo skoro dva sata da pročita presude. Nagomilane kazne, izrečene prošle nedelje, daju osuđenima ukupno 2.200 godina.

U istragu je bilo uključeno oko 2.500 policajaca, među dokazima čak 24.000 snimaka prisluškivanja, a suđenje se odvijalo u preuređenom kol centru jer nijedna sudnica nije mogla da primi 600 advokata, 900 svedoka i sve optužene.

Suđenje Ndrangeti (kalabrijskoj mafiji, sada među najmoćnijim mafijama na svetu) i uglavnom se ticalo kriminalnih aktivnosti u i oko grada Vibo Valentija na zapadnoj obali.

U središtu suđenja bilo je pet ubistava: mučenje i ubistvo iz osvete dvojice mafijaša u leto 1996; ubistvo gej gangstera 2002. godine; i još jedno dvostruko ubistvo 2002. Tri od tih pet tela nikada nisu pronađena.

Ali zbog neviđenog broja doušnika (pošto je mafija zasnovana na krvnom srodstvu, obično je izuzetno retko da kalabrijski gangster postane izdajnik, ili pentito na italijanskom), uključujući nećaka Luiđija Mankuza, glavnog šefa pod nadimkom „Vrhovni“, detalji o ovim ubistvima su otkriveni.

Svako ko je odbio da proda svoju zemlju mafijašima je ubijen, kao što se to desilo Mariji Čindamo.

Ubijena žena

Printscreen

 

Jedan muškarac je bio vezan tri dana i mučen makazama za kopita. Drugi je “iseckan traktorskom frezom”. Prema jednom “pentitu”, mladi biolog po imenu Mateo Vinči bio je žrtva auto-bombe: u eksploziji je slomio obe noge i, pošto nije mogao da izađe iz automobila, živ je izgoreo.

Ali, osim tih ubistava, suđenje je otkrilo izuzetan opseg drugih mafijaških zločina.

- Radimo pomalo od svega - ubistva, kamatarenja, reketiranja, nameštanja glasova, droga, prevare sa osiguranjem... - rekao je jedan doušnik.

Kada bi ljudi odbili da daju mafiji novac za zaštitu, zastrašivanje je bilo brutalno: jedan preduzetnik koji je odbijao da plati 2.000 evra mafiji svakog meseca pronašao bi mrtvog delfina bačenog u dvorište njegove građevinske kompanije.

Još jedan biznismen koji je vodio prodavnicu sa modnim brendovima našao je mrtvo štene kako visi na vratima njegove radnje. Noge su mu bile slomljene. Drugi su pronašli odsečene kozje glave ili su im zapalili automobile.

Suđenje je otkrilo kako su pipci Ndrangete dosezali u skoro svaki ugao kalabrijskog života.

Nakon suđenja, zamenik tužioca, Vinčenco Kapomola, rekao je da je Ndrangeta bila “tako duboko ukorenjena, tako rasprostranjena, toliko uznemirujuća da mislim da nije bilo nijednog aspekta života i ekonomskog i društvenog tkiva pokrajine koji nije bio uslovljen zastrašujućom moći ove zločinačke organizacije”.

Čak su i Italijani, izmoreni decenijama priča o mafiji, smatrali da su ova nova otkrića zapanjujuća.

Ispostavilo se da pristup svim vrstama poslova – čak i u javnom sektoru – kontrolišu kriminalni karteli: ako ste hteli da radite kao čistač u bolnici ili u ugostiteljskom odeljenju škole, morali biste da pružite ruku lokalnom mafijašu.

BONUS VIDEO 

 

@alo_portal JERUSALIM - sveti grad! Jedan je od najstarijih gradova na svetu! Danas je Jerusalim grad tuge. Ali ostaje grad nade i sveti grad… #alo #alonovine #alodnevnenovine #fypシ #fyp #foryou #viral #jerusalim #jerusalem #izrael ♬ original sound - Alo_portal

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading