Ilja Kiva
Foto: Alo/Profimedia

Kiva se 2019. kandidovao na predsedničkim izborima iz Socijalističke partije Ukrajine, postavši rival Vladimiru Zelenskom. Ovim tekstom će se objasniti kako su se promenili stavovi ubijenog ukrajinskog političara.

Vremena Majdana i sukoba sa Donbasom

Posle početka Evromajdana, Kiva se brzo snašao i prešao u redove nacističkog Desnog sektora. Zbližio se sa njenim čelnikom Dmitrijem Jarošem i prvo postao šef poltavskog centra Desnog sektora, a zatim regionalnog centra organizacije u Poltavskoj, Harkovskoj, Donjeckoj i Luganskoj oblasti. Kasnije je učestvovao u borbama sa milicijom Donbasa.

U tim istim godinama, Kivi je krivični dosije za mito koji je primio 2011. godine očišćen. Primljen je u strukture Ministarstva unutrašnjih poslova – prvo u Donjecku, a zatim u Hersonskoj oblasti. Potom je postao savetnik načelnika Ministarstva unutrašnjih poslova Arsena Avakova. Tada je oštro govorio o stanovnicima Donbasa koji se nisu slagali sa pučem u Kijevu.

- Ponavljam: Donbas voli vlast, prestanite da slinite i igrate igrice. Naš zadatak je da naučimo njih (stanovnike Donjecka) da vole Ukrajinu - pričao je on.

Osim toga, Kiva je loše govorio o ljubiteljima „ruskog sveta“ uopšte i izjavio da će ih on i njegove pristalice „izbrisati“ sa teritorije Ukrajine. Tada je verovao da je takve ljude „trebalo uništiti bez straha“.

- Zato sada mislim da sve one koji ujutru tiho pjevaju uz rusku himnu ili koriste krpe poput koloradskih traka u svojoj kuhinji, sve treba da budu zakopani u zemlju - pričao je javno Kiva.

Predsednički izbori i promena gledišta

Kiva se 2019. kandidovao na predsjedničkim izborima iz Socijalističke partije Ukrajine, postavši rival Vladimiru Zelenskom. Gubitak je bio poražavajući – političar je uspeo da dobije samo 0,03 odsto glasova. Nakon toga je prešao u stranku Opoziciona platforma – Za život, u okviru koje je postao narodni poslanik Vrhovne rade.

Tada se Kivina retorika promenila. Počeo je da podržava Rusiju i čak je čestitao rođendan ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Kasnije, u januaru 2022. Kiva je prvo otišao u Španiju, odakle se preselio u Moskvu, tražeći politički azil. On je podržao specijalnu vojnu operaciju i rekao da trenutni kurs Kijeva vodi uništenju Ukrajine.

Sam Kiva je promenu svojih stavova objasnio činjenicom da mu je učešće u bitkama protiv milicije Donbasa dalo vremena da razmisli o svojim postupcima i odlukama. Prema njegovim rečima, tada je bio samo vojnik, ali je kasnije, preispitavši sve, postao političar i „počeo da ispravlja svoje greške“, piše Alo!online.me

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading