PUTIN ZADAO BOLAN UDARAC ZAPADU Privukao arapski svet na svoju stranu
Doček u Abu Dabiju bio je veličanstven, sa avionima koji mlazovima formiraju rusku zastavu, a na kopnu su mu počast odali vojnici na kamilama i konjima. Putin je, posle sastanka sa predsednikom Emirata, Šeikom Muhamedom bin Zajedom al Nahjanom, izjavio da su Emirati glavni trgovinski partner Rusije u arapskom svetu.
Šeik je Putina nazvao jednostavno „dragim prijateljem“.
Brza i efikasna poseta
Konkretno, Putin i Muhamed bin Zajed razgovarali su o bilateralnoj saradnji u oblasti energetike i naprednih tehnologija, kako su preneli ruski mediji.
Odmah zatim, Putin je otputovao u Saudijsku Arabiju, i tamo se, prvi put posle 2019. godine, susreo sa saudijskim princem Mohamedom bin Salmanom Al Saudom, kojeg je pozvao u goste u Moskvu, naglasivši da „ništa ne može sprečiti razvoj njihovih prijateljskih odnosa“.
Što se tiče geopolitičkog značaja Putinove mini turneje, ona je višestruka: prvo, poruka Zapadu je jasna – Putin im je dao do znanja šta misli o njihovim sankcijama protiv Rusije, i koliko one, uopšte, imaju efekta.
Drugo, Putinu je sigurno bilo veoma važno da se susret, posebno u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, odigra baš sada. U Dubaiju je trenutno u toku COP28, najveća svetska konferencija posvećena klimatskim promenama. Tamo su u velikoj većini prisutni čelnici i moćnici bogatih zapadnih zemalja, koji pokušavaju da nađu zajedničko rešenje za smanjenje emisije štetnih gasova.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Na tom klimatskom samitu, prisutni su i Papa Franja, Bil Gejts, vlasnik Majkrosofta, izvršni direktor Banke Amerike Brajan Mojnihan i još 70.000 istaknutih zvanica. A sa druge strane, Putin dolazi sam kod predsednika Emirata, i dobija doček kakav bi malo kome bio priređen. Takođe, na samitu u Dubaiju primetno je i odsustvo američkog predsednika Džozefa Bajdena, što dovoljno govori o zahlađenju odnosa između Emirata i SAD-a.
I treće, Putin još od početka rata, zajedno sa saveznicima, radi na proširenju BRIKS-a, ekonomskog saveza zemalja koje treba da predstavljaju protivtežu svetskoj dominaciji zapadnih sila. I Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija su odavno izrazile želju da se priključe toj grupi, koju trenutno čine Rusija Brazil, Indija, Kina i Južna Afrika. Takođe, i Iran je zainteresovan, a zbog toga je iranski predsednik Ibrahim Raisi posetio Putina u Moskvi u četvrtak.
Svi su oni pozvani na samit BRIKS-a, koji će na jesen sledeće godine biti upriličen u Rusiji.
Poluga moći se menja
Arapski svet je i te kako zainteresovan za produbljivanje ekonomskih veza sa Rusijom, što znači i udaljavanje od Zapada, i već predstavlja svojevrsnu Putinovu pobedu. Dakle, u finalu ove godine, predsednik Rusije okuplja nove saveznike sa kojim želi da, pre svega u ekonomskom smislu, zada ozbiljan udarac Zapadu, i modelu sveta u kojem vladaju SAD i njihov „svemoćni dolar“. Što mu je, između ostalog, bio i deo plana od početka rata u Ukrajini.
Putin je ovih dana stigao čak i da kritikuje praktično propalu politiku SAD-a povodom sukoba Izraela i Hamasa. On je izneo tezu da bi Moskva tu mnogo bolje odigrala ulogu medijatora, imajući u vidu da gaji prijateljske veze i sa Izraelcima i sa Palestincima.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)