SCENARIO IZ NOĆNE MORE "Ako hoćeš mir, spremaj se za rat"
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Iako su SAD i dalje jake, a ukrajinski otpor je ne jenjava, i jedno i drugo bi moglo da se promeni veoma brzo, piše autor Luis Pejdž u svom komentaru za britanski "The Telegraph".

Što je još gore, u Americi je došlo do političke promene. Trampovo krilo Republikanske partije, smatra autor, ne odražava ono što većina Amerikanaca želi - ipak je Donald Tramp postao predsednik, a možda i ponovo, zbog užasnih demokratskih kandidata. Tvrdolinijski republikanski političari koji trenutno blokiraju pomoć Ukrajini ne govore u ime većine Amerikanaca, ali brojke na Kapitol Hilu im daju neproporcionalan uticaj.

Ono što se manje razume jeste da je predsednik Džo Bajden takođe nepouzdan saveznik. On je namerno odbio da Ukrajini da oružje koje bi moglo da sruši Kerčki (Krim) most koji povezuje rusko kopno sa Krimom – što bi potencijalno bio odlučujući udarac Kremlju – jer je zaplašen Putinovom nuklearnom bravadom. Bajden nije čak ni poslao tenkove sve dok ga Britanija nije "gurnula" svojom odlukom da isporuči, navodi Pejdž (odvraćajući mu pažnju ili, verovatnije, namerno ne pominjući pritisak Berlina na Vašington po istom pitanju, op.a). On takođe, kako smatra autor, ne predstavlja Amerikance, iako je glavnokomandujući.

Scenario iz noćne more je onaj u kojem Rusija uspeva da spoji završetak borbi u Ukrajini i nastavi masovno naoružavanje i mobilizaciju koja je u toku. Dugoročno gledano, ruska ekonomija će se urušiti pod pritiskom baš kao što se dogodilo Sovjetskom Savezu. Ali kratkoročno – veruju Poljaci za samo tri godine – ruska vojska bi mogla da se vrati, veća i prekaljena u borbi. A onda Kina kreće protiv Tajvana, kao što Vladimir Putin kreće protiv NATO-a, predviđa autor.

Ključna potreba - bespilotno vazduhoplovstvo i rakete

Da su SAD bile odlučne i voljne da podnesu teret borbi, verovatno bi mogle da pobede u oba rata odjednom. Ali, kao što se moglo videti, budući predsednik možda nije odlučan ili voljan da to učini, pa se postavlja pitanje šta to znači za zemlje sa ove strane Atlantika.

Kako autor navodi, ovde važi stara izreka: "Ako hoćeš mir, spremaj se za rat". Britanija i Evropa konačno moraju da vode računa o sopstvenoj odbrani umesto da troše svoj novac na naduvene države blagostanja i da se oslanjaju na Ameriku za svoju bezbednost. Međutim, ne radi se samo o većoj potrošnji na odbranu, već i o efikasnom trošenju, kako je istaknuto. Širom zapadnog sveta, bivši vojni oficiri tvrde da situacija u Ukrajini znači da su Evropi potrebne ogromne količine tenkova, oružja i granata.

BONUS VIDEO

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading