BAJDEN PRED PORAZOM Tramp dobija izbore, isplivali svi dokazi
Donald Tramp ima prednost u odnosu na Džozefa Bajden u dve ključne američke savezne države koje su se na prošlim izborima odlučile za kandidata demokrata.
Prema najnovijem istraživanju, Tramp ima prednost u Džordžiji i Mičigenu, državama u kojima je na izborima 2020. godine Bajden odneo pobedu, objavio je CNN.
Prema anketama, u Džordžiji Tramp ima 49 odsto u odnosu na Bajdena koga podržava 44 odsto birača.
U Mičigenu, Tramp ima podršku od 50 naspram Bajdenovih 40 odsto dok 10 procenata ispitanih kaže da ne bi podržali ni jednog kandidata čak i nakon postavljanja pitanja o tome ko im je od ove dvojice kandidata bliži.
Međutim, u obe države udeo birača koji kažu da ne bi podržali ni jednog kandidata je barem jednako velik kao razlika između Bajdena i Trampa, pa će trka sasvim sigurno biti neizvesna.
Upravo će ishod glasanja u takozvanim “sving” državama biti odlučujući za ishod izbora, a po svemu sudeći, ponovo ćemo gledati sudar Trampa i Bajdena.
Prednost koju bi Tramp ima u potencijalnom okršaju sa Bajdenom značajno potkrepljuje podrška birača koji tvrde da nisu glasali 2020. godine. Ovi birači izražavaju podršku Trampu sa razlikom od 26 poena u Džordžiji i 40 poena u Mičigenu.
Iako su oni koji su izjavili da su glasali 2020. godine podržali Bajdena, sada je došlo do preokreta u obe države, pri čemu Bajden zadržava manji deo birača iz 2020. godine u poređenju sa Trampom.
Istraživanja ukazuju na moguće izazove za oba kandidata tokom dugog predizbornog perioda. Trampova prednost zavisi od pretpostavke da može zadržati podršku kod promenljive i politički neangažovane grupe i ubediti ih da zaista glasaju, dok će Bajden morati da povrati podršku nezadovoljnih bivših pristalica koji ne pokazuju entuzijazam povodom reizbora.
Bajdenove teškoće u obe države očigledne su u percepciji birača o njegovom mandatu na mestu predsednika. Prema mišljenju velike većine birača, Bajdenovi politički stavovi i sposobnost razumevanja njihovih problema, ne ispunjavaju njihovu sliku idealnog predsednika.
Anketa pokazuje veliko neslaganje među biračima u obe države o odnosu Amerike prema ratu Izraela i Hamasa. To pitanje izazvalo je razdor i unutar same Demokratske stranke gde progresivnija struja sa mlađim demokratama pritiska Bajdena da zatraži primirje na Bliskom istoku.
Većina birača u obe države kaže da Bajden koji ima 81 godinu, nema osobine koje se očekuju od predsednika SAD. Birači su sličnog mišljenja i o Trampu koji ima 77 godina, ali u znatno manjem procentu.
Tramp lošije prolazi od Bajdena kada je reč o oceni temperamenta, gde 57 odsto u Mičigenu i 58 u Džordžiji kažu da bivši predsednik nema osobine koji traže, u poređenju sa oko polovine koja to isto kaže za Bajdena.
Kada je reč o američkim izborima, države se dele na takozvane "stabilne" i "klimave", odnosno swing.
Birači u stabilnim državama po pravilu su više naklonjeni republikancima ili demokratama dok se u "sving" državama izbor menja, u zavisnosti od kandidata, kampanje i izbora.
Zbog sistema u kome predsednika SAD biraju elektori, pobeda u "sving" državama često je odlučujuća na izborima. Kampanja i novac se zato najčešće usmeravaju i vode u ovim izbornim jedinicama.
"Sving" države se mogu definisati kao poprište političke borbe u kojima razlika između kandidata gledajući nekoliko prethodnih izbornih ciklusa nije veća od nekoliko procenata.
U tim državama birači često naginju prema pobedniku na nacionalnim izborima, ali se neretko kolebaju između partija.
Najvažnije "sving" države na izborima za predsednika SAD tradicionalno su Ohajo, Florida i Pensilvanija, a spisak se, tokom izbornih ciklusa, međutim, proširio.
U države u kojima su birači neodlučni spadaju i Arizona, Džordžija, Ajova, Mičigen, Minesota, Nevada, Nju Hempšir, Severna Karolina i Viskonsin, pa čak i Teksas, tradicionalno uporište republikanaca, navodi se na sajtu za izbornu analitiku u SAD Fivethirtyeight.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)