Kim
Foto: EPA/EPA-EFE/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

U Žuto more su u bocama pušteni fleš diskovi kojima se slavi praznik, uključujući i biblijska čitanja, kako bi ih struje odnele do obala severnokorejskog poluostrva.

„Trebalo bi da učinimo sve što možemo da informacije u Severnu Koreju dopremo kopnom, morem i vazduhom“, kaže Suzan Šolte, predsednica Severnokorejske koalicije za slobodu sa sedištem u Vašingtonu koja je sponzorisala poruke.

Operacija je deo grupe "Operacija Istina", za koju Šolte kaže, "napravljena je po uzoru na Berlinski vazdušni transport, kako bi se dobila kritična pomoć izgladnjelom narodu Severne Koreje".

Grupa je sprovela 17 lansiranja boca. Svaka boca takođe sadrži dovoljno pirinča da prehrani četvoročlanu porodicu nedelju dana, kao i Bibliju na fleš disku i novčanicu od 1 dolara. Među onima koji su lansirali poruke bilo je devet begunaca iz Severne Koreje koji žele da donesu slobodu svojoj domovini.

Šolteova božićna poruka koja je uključena u flaše delimično kaže: „Božić, koji se širom sveta slavi 25. decembra, obeležava dan kada je Isus rođen... Mnogi vaši preci su takođe verovali u Isusa. U stvari, u 1907. godine, u Pjongjangu je bilo toliko hrišćana koji su verovali u Isusa da je Pjongjang postao poznat kao Sveti grad. Ali kada je Kim II Sung došao na vlast, želeo je da ga Severnokorejci obožavaju kao boga, a ne kao jedinog pravog Boga.

Dakle, ubio je mnoge hrišćanske vođe, druge poslao u političke zatvorske logore ili ih proterao. Činio je sve što je mogao da ubije sledbenike Isusa Hrista...“

Fleš diskovi takođe sadrže severnokorejsku muziku, menjajući tekst sa obožavanja Kim Džong Una na obožavanje Boga. Takođe sviraju K-Pop pesme, knjige Mateja i Marka, kao i snimljene poruke nekoliko članova Kongresa u kojima se promiču sloboda za narod Severne Koreje. Među onima koji su snimili poruke bili su senatori Džim Riš i Tim Kejn, kao i kongresmeni Majkl Mekol i Gregori Miks.

Severnokorejska koalicija za slobodu započela je akciju 2022. Takođe je poslala 600 kratkotalasnih radija sa slušalicama u kraljevstvo. Tokom leta su pokrenuli program za Amerikance da naruče artikle koji bi mogli da se isporuče u Severnu Koreju.

Šolte je rekla da sve veći broj Severnokorejaca uči o spoljnom svetu zbog napora njene grupe.

„Moramo da saopštimo ljudima na vlasti u Pjongjangu da imaju prijatelje i saveznike u Koreji i Americi, koji imaju samo jednu želju za njima: da podele sa dobrobitima slobodnog naroda, da im daju život kod kuće umesto očaja. ," Ona je rekla.

„Oni na vodećim pozicijama u režimu DNRK probude se ujutru sa samo dva izbora u životu: da budu robovi odani Kim Džong Unu ili smrt i smrt svojih porodica. Zato su mnogi počeli da beže – ne samo zbog hrane, već za slobodu, za bolji život“.

Šolteova grupa i Fondacija za odbranu takođe pomažu u radu Radio Slobodne Severne Koreje, stanice koja emituje vesti i informacije u Severnu Koreju. Njen direktor, Kim Song Min, pobegao je 1997. godine, i uprkos pokušajima diktature da ometa njen program, stanica je emitovala na kratkim talasima i na internetu.

„Želeo bih da izrazim svoju zahvalnost Amerikancima što su bili uz nas i pomogli nam da dopremo do naroda Severne Koreje sa istinom o Americi i Južnoj Koreji“, rekao je on.

„Severnokorejcima se od detinjstva ispira mozak da mrze Amerikance kao svoje neprijatelje i veruju da Amerika okupira Južnu Koreju, čineći ih da žive u bedi, dok Severna Koreja napreduje kao raj pod diktaturom Kima.

Postoji još jedna poruka koju aktivisti šalju narodu Severne Koreje, jednu po jednu flašu.

Šolte je rekao da je ta poruka ono što Amerikanci neguju. „Pogodnosti slobodnog naroda, život nade umesto očaja.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading