zemljotres
Foto: Alo/Foto: Shutterstock

- Iskustva nakon tragičnog zemljotresa u Petrinji koja su sa nama podelile kolege iz Hrvatske komore inženjera građevinarstva, ali i naši ljudi koji su odlazili da pomognu sanaciji štete u Hrvatskoj i Turskoj upućuju na sledeće korake: ugrožena područja treba da budu pregledana od strana stručnih lica, kao i objekti sa narušenom stabilnošću (pojava naprslina, pukotina, urušenih elemenata).

Objekti sa narušenom statičkom stabilnošću u prvom udara mogu biti katastrofalno devastirani sa najtežim posledicama, a u naknadnim udarima pri zemljotresima i manjim od šest stepeni”, ističu iz Inženjerske komore FBiH.

Stoga, pozivaju građane da obiđu svoje objekte i sagledaju eventualne promene na objektima, kontaktiraju FUCZ kako bi se izvršio pregled i popis, te sagledale štete uz smernice i preporuke.

- Takođe se mole građani da ako imaju mogućnost alternativnog boravka van svojih domova u narednim danima, obavezno privremeno napuste boravak u vidno oštećenim objektima. IK FBiH je stupila u kontakt sa predstavnicima FUCZ, u ovom momentu reakcije lokane vlasti, pre svega MUP i kantonalne civilne zaštite, izgleda kao pravovremena i korisna.

IK FBiH, prije svega njena Matična sekcija građevinskih inženjera, će pratiti situaciju i u slučaju pogoršanja situacije će reagovati u skladu sa potpisanim Protokolom o saradnji sa FUCZ - navode iz te komore.

Podsetimo, zemljotres magnitude 4,8 po Rihteru sinoć je oko 21.43 sati zadesio područje Zenice, a osetio se i na širem području Zeničko-dobojskog kantona.

Prema izveštaju Kantonalne uprave civilne zaštite, do sada su prijavljena manja obrušavanja fasada u samom gradu Zenica, obrušavanje dimnjaka na par objekata, kao i pucanje zidova na starijim objektima u naselju Stara Nemila, Ljubetovo i Hece, saopštila je Press služba ZDK.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading