PUTIN POD PRITISKOM DA NAPADNE BRITANSKU VOJSKU Jedno mesto je posebno kritično!
Desetine ruskih vojnika proglašeno je nestalim ili ranjeno nakon što je 26. decembra ukrajinski krstareći projektili pogodio veliki desantni brod na Krimu. Moskva je priznala štetu na brodu, na kojem je bilo 87 članova posade.
Rakete koje je koristila Ukrajina navodno je obezbedilo Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, koje je takođe pomoglo Kijevu u satelitskom izviđanju i navođenju ciljeva. To je dovelo do toga da neki, uključujući ruskog politikologa Jurija Barančika, ohrabruju Moskvu da napadne britanski ratni brod HMS Diamond.
- Ovo je udarac Britanije/Sjedinjenih Država i želja da se prekine pozitivna pozadina od zauzimanja Marinke, kao i nedavni uspesi ruskih oružanih snaga na frontu - napisao je Barinčik na Telegramu, opisujući napad kao „vežbu obuke“ za potencijalni budući udar na ruske pomorske komponente u Severnoj floti.
- Ovo najnovije uništenje Putinove mornarice pokazuje da greše oni koji veruju da je u ratu u Ukrajini zastoj - rekao je britanski ministar odbrane Grant Šaps nakon napada, prenosi Skaj njuz. „Nisu primetili da je u poslednja četiri meseca uništeno 20 odsto ruske Crnomorske flote.
Penzionisani pukovnik američkih marinaca Mark Kancijan rekao je Njuzviku putem e-pošte da Barančikove primedbe ukazuju na rutinsko rusko ponašanje, gde ruski predsednik Vladimir Putin neće upućivati direktne pretnje, već će to činiti preko posrednika.
- Jasno je da pritisak koji Ukrajina vrši na Krim šteti Rusiji - rekao je Kancijan.
- Logika je ovde indirektna: Ujedinjeno Kraljevstvo je isporučilo Ukrajini rakete koje je Ukrajina koristila za napad na brod na Krimu. Rusija ne može da napadne britanske snage u Evropi, a da ne rizikuje sukob sa NATO-om - dodao je on.
Barinčik želi odgovor preko iranskih Hutija, da potopi britanski brod koji trenutno učestvuje u operaciji „Čuvar prosperiteta“ koju vode 12 zemalja.
Operacija je pokrenuta kao odgovor na seriju dronova, raketa i pomorskih napada na komercijalne brodove u Crvenom moru kod obale Jemena predvođenih Hutima. Od 2014. Huti su u ratu sa zapadno priznatom jemenskom vladom, a od 2015. sa regionalnom koalicijom naklonjenom Zapadu koju predvodi Saudijska Arabija.
Kritično mesto
Američki ministar odbrane Lojd Ostin nazvao je Crveno more "kritičnim" plovnim putem koji će se braniti.
Arapske zemlje poput Egipta oklevale su da učestvuju u operaciji, dok su zemlje poput Holandije i Norveške ponudile osoblje, ali ne i brodove.
- Mi možemo da obezbedimo Hutima odgovarajuće protivbrodske rakete, dok Zapad snabdeva Kijev... - rekao je Barančik.
Kancijan je rekao da su sadašnje pretnje u vezi sa pomorskim brodovima u Crvenom moru samo „simbolične” jer su potrebne nedelje ili čak meseci da se rakete pošalju iz Rusije u Jemen.
„Pošiljka bi verovatno morala da ide preko Iranaca, koji imaju postojeći logistički cevovod do Huta“, rekao je on, prenosi Njuzvik.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)