Američki dolar
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Amerikanci su uspeli da nakrcaju dodatnih hiljadu milijardi za samo 12 nedelja.

Ukoliko nastave ovim tempom, da se kvartalno zadužuju za dodatnih milijardu dolara, dug SAD bi u 2027. godini mogao da premaši 50 milijardi dolara, a možda i pre.

Za samo tri meseca nakon što je američki državni dug premašio 33 triliona dolara, pošto je budžetski deficit, odnosno razlika između onoga što vlada troši i onoga što se sliva u budžet u vidu poreza dodatno ekstremno porastao, SAD su se zadužile dodatnih milijardu dolara.


Predsednica američkog Komiteta za odgovorni federalni budžet Maja Mekginis je ovu brojku nazvala "zaista depresivnom". Kako prenosi Si-En-En, ona je rekla da Amerika jednostavno ne može da prestane sa zaduživanjem iako je nivo duga opasan kako za njenu privredu, tako i za nacionalnu bezbednost SAD.

Koliko bi situacija mogla biti ozbiljna najbolje govori statistika, koja pokazuje da je 1981. godine javni dug Amerike prvi put dostigao milijardu dolara, a da bi stigao do sledeće milijarde bilo je potrebno pet godina. Dalje je tokom ekonomske krize 2009. dostigao 11,5 milijardi, a potom je dobio ubrzanje neviđenih razmera.

Pandemiju je Amerika dočekala sa dugom od 23 milijardi, a iz nje je "izašla" sa 26. Zaduživanje se nastavilo i dalje, pa je u prvom kvartalu 2022. godine dug dostigao 30 milijardi, čime su apsolutno premašeni svi rekordi koji su do tada uopšte bili zamislivi. Dubioza se, međutim, nastavila i od četvrtog kvartala 2023. godine, za samo 12 nedelja, američki dug je porastao za novih milijardu dolara i dostigao 34.

Rast državnog duga u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zemljama izaziva sve veću zabrinutost zbog naglog rasta kamatnih stopa koji povećava cene servisiranja duga.

Mnogo veći problem od visine duga postaju kamate, koje su već "narasle" preko hiljadu milijardi. To, inače, nije trošak otplate duga, već samo godišnji trošak kamata. To je kao da plaćate samo troškove finansiranja na računu za kreditnu karticu i ne plaćate ništa u odnosu na dug. A, kamata na američku kreditnu karticu brzo se približava iznosu od dva biliona dolara godišnje.

Savezna vlada možda uskoro neće moći da plati svoje račune, jer se finansijska situacija rapidno pogoršava. Servisiranje duga postaje sve skuplje, a kako je dug sve veći, to stvara i sve veći problem.

Fondacija Piter Dži Piterson tvrdi da američka vlada troši dve milijarde dolara dnevno samo na otplatu kamata na dugove. Oni navode da će Vlada SAD u roku od deset godina potrošiti više novca na otplatu kamata nego što tradicionalno ukupno troši na istraživanje, razvoj, infrastrukturu i obrazovanje.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (1)

Loading
Paparaco

05.01.2024 12:10

Читам наслов и крстим се. Читам текст и крстим се. Па сада питам уредништво АLO-a, која је тврдња тачна , у наслову или тексту?