Ekonomski rast
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Tako bi Rumunija, kao članica EU, mogla da uđe u igru, a tu je kvalifikovana i jeftina radna snaga.

- Rumunija je verovatno najbolji logistički centar za obnovu Ukrajine. Ako ne želite da rizikujete direktne investicije u zemlju koja nije ni u NATO ni u EU, onda je Rumunija prava opcija. Odavde samo skočite do mesta gde će biti rekonstrukcija - rekao je rumunski ministar ekonomije Štefan-Radu Oprea na nemačko-rumunskom ekonomskom forumu održanom u Berlinu.

Ministar energetike je istakao i da su prednosti jeftina energija iz nalazišta gasa u Crnom moru, čije će vađenje početi 2027. godine.

- Sa Poljskom, ali za jug Ukrajine, Rumunija je jedina opcija - istakao je Sebastijan Burduja.

Strane kompanije su ranije cenile jeftinu, ali kvalifikovanu radnu snagu u Rumuniji. Mnogi ljudi već imaju iskustvo rada u inostranstvu, ali bruto plate u Rumuniji retko su veće od 1000 evra.

Tek sa ruskim napadom na Ukrajinu promenila se politička pažnja koju Rumunija dobija. Od tada borbeni avioni NATO-a iz Rumunije nadgledaju Crno more, preko njega se u svet izvozi ukrajinsko žito i tamo se obučavaju ukrajinski piloti.

Sledeće godine trebalo bi da bude izgrađen novi most u pograničnom regionu Maramureš na severu Rumunije koji bi povezao grad Sigetu Marmatjej sa Ukrajinom. Tu je i 40 miliona evra evropskog novca koji bi do kraja godine trebalo da se iskoristi za proširenje aerodroma u centru tog regiona i povezivanje zemlje sa drugim evropskim centrima. Mnogi se nadaju da će Baja Mare privući turiste, ali i startapove i tehnološke kompanije.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading