Vulkan
Foto: Printscreen/Youtube/USA Today

Jedan od rezervoara magme ispod Jeloustonske kaldere, ogromnog kratera i supervulkana, sadrži mnogo više tečne rastopljene stene nego što su naučnici ranije procenili, sugeriše istraživanje objavljeno u časopisu "Sajens".

Količina otopljenog kamena ispod vulkana pomaže istraživačima da odrede koliko bismo mogli da budemo blizu erupcije.

Magma se sastoji od stena i kristala u različitim fazama čvrstoće; što je magma rastopljenija ili tečnija, veća je verovatnoća da će vulkan eruptirati.

Dva velika rezervoara puna magme postoje ispod Jeloustonske kaldere: jedan koji je oko pet do 18 kilometara ispod površine, a drugi koji je 20 do 50 kilometara ispod zemlje.

Na osnovu prethodnih istraživanja, naučnici su mislili da je plići rezervoar uglavnom čvrst, sa samo 5 do 15% otopljene stene. Ali nakon upotrebe moćnih superkompjutera za ponovnu analizu postojećih seizmičkih podataka iz poslednjih 20 godina, oni veruju da je taj odnos zapravo 16 do 20%.

To je još uvek daleko ispod praga tečne magme za koju naučnici veruju da bi izazvala erupciju (oko 35 do 50%).

Naučnici su rekli da bi erupcija supervulkana Jeloustona mogla da prekrije Sjedinjene Države “nuklearnom zimom” jer bi mogla da zatrpa debelim slojem pepela ogromnu teritoriju na udaljenosti i do 1.600 kilometara od nacionalnog parka.

Štaviše, erupcija bi mogla da ubije oko 90.000 ljudi skoro momentalno.

 

Na sreću, prema nalazima, naučnici su zaključili da je malo verovatno da će supervulkan u Jeloustonu eruptirati u bliskoj budućnosti.

Dakle, iako nova otkrića ne menjaju nivo rizika od vulkana, naučnici kažu da sada imaju preciznije razumevanje onoga što se dešava pod zemljinom korom.

"To je pomalo kao da dobijete novo sočivo na starom fotoaparatu", rekao je Majkl Poland, istraživač geofizičara za Njujork tajms.

"To je ista kamera, ali sada imate bolju rezoluciju. Vidite jasnije".

Supervulkan Jelouston, koji se nalazi u severozapadnom Vajomingu u Nacionalnom parku Jelouston, jedan je od najvećih vulkana na svetu.

Eruptirao je više puta u poslednjih 2,1 milion godina, uključujući tri ogromne erupcije koje su ugušile okolni pejzaž pepelom.

Jeloustonska kaldera, nastala je tokom jedne od tih erupcija pre otprilike 631.000 godina.

Oblast je pod stalnim nadzorom Geološkog zavoda Sjedinjenih Država (USGS) i opservatorije za vulkane Jelouston.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading