Vođa narko klana pobegao iz zatvora
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Predsednik Ekvadora Danijel Noboa proglasio je vanredno stanje na 60 dana nakon što je vođa jedne od najvećih kriminalnih i narko bandi u zemlji Adolfo Masijas poznatiji kao "Fito" pobegao iz strogo obezbeđenog krila zatvora u Gvajakilu, lučkom gradu i jednom od centara trgovine drogom u Južnoj Americi.

- Upravo sam potpisao dekret o vanrednom stanju kako bi Oružane snage imale svu političku i pravnu podršku za svoje akcije. Prošlo je vreme kada su osuđenici za trgovinu drogom, ubice i organizovani kriminal diktirali vladi šta da radi - rekao je Noboa u obraćanju naciji.

Vojska je već raspoređena na ulice i u zatvore, a uvodi se i noćni policijski čas.

Sa druge strane, zatvorenici pod kontrolom kartela zarobili su deo zatvorskih čuvara i drže ih kao taoce pod pretnjom da će ih ubiti ukoliko vojska bude raspoređena u zatvore. 

Noboa je preuzeo dužnost šefa države u novembru i već se susreće sa nizom bezbednosnih izazova u zemlji rastućeg nasilja zbog sukoba narko kartela.

Masijas je služio kaznu zatvora od 34 godine za više ubistava i trgovinu drogom, kao lider bande "Los Čoneros".

Klan je povezan sa više slučajeva iznude, ubistava i trgovine drogom i poznata je zbog saradnje sa meksičkim kartelom "Sinaloa" i kolumbijskim narko bandama.

Bivši pripadnik Bezbednosno-obaveštajne agencije Ekvadora Rob Perlata kaže da je u zemlji od 2000. godine jak uticaj meksičkih kartela.

- Poslednjih godina, definitivno, taj uticaj je ogroman i preko lokalnih bandi, kojima su delegirale posao, imaju kontrolu nad državom. Danas ogranci meksičkih kartela u Ekvadoru imaju više oružja od policije - istakao je Perlata u razgovoru za El pais.

Mreža članova broji na stotine pripadnika i proteže se kroz skoro sve zatvorske jedinice u Ekvadoru, gde banda ima potpunu kontrolu i važe interna pravila ove kriminalne grupe.

Suparničke kriminalne organizacije često se sukobljavaju u prenatrpanim zatvorima, a zvanični podaci pokazuju da je više od 400 zatvorenika poginulo od 2021. godine i da je za većinu nasilja odgovorna banda "Los Čoneros". 

Zatvorska agencija Ekvadora saopštila je da je u ponedeljak bilo "incidenata" u šest prepunih zatvora u zemlji nakon Masijasovog bekstva. 

Beg iz zatvora

Do sada se verovalo da je regionalni zatvor u Gvajakilu, u kom je bio zatvoren i "Fito", kompleks koji nije pod uticajem njegove bande, iako je unutar jedinice smešteno skoro 12.000 zatvorenika.

Međutim, zatvorska policija je u nedelju primetila da Masijas nije u svojoj sobi i nakon što nisu mogli da lociraju gde je, proglašena je uzbuna.

Uzbuna unutar zidina zatvora se ubrzo prelila na region i ostatak zemlje, a još nije jasno da li je "Fito" pobegao ili se krije negde u okviru velikog zatvorskog kompleksa.

Ubistvo predsedničkog kandidata i pozadina bekstva

Masijas je u strogo čuvano krilo zatvora prebačen krajem avgusta 2023. godine, nakon što je ubijen predsednički kandidat Fernando Vilavisensio, koji je nedelju dana pre ubistva izjavio da mu vođa bande "Los Čoneros" preti smrću.

Prebacivanje "Fita" iz jednog zatvorskog krila u drugo, na ruti manjoj od kilometar, obezbeđivalo je 4.000 policajaca i pripadnika vojske, a samu zatvorsku jedinicu kontrolisalo je oko 150 čuvara.

Posle žalbe advokatskog tima na odluku o premeštaju, "Fito" je mesec dana kasnije vraćen u slabije čuvano krilo zatvora.

Vladavina iz zatvora

Fito je i ranije bežao iz zatvora. Sa još 17 zatvorenika je 2013. godine pobegao upravo iz strogo čuvanog krila kompleksa u Gvajakilu. Uhvaćen je ponovo četiri meseca kasnije zajedno sa bratom, takođe pripadnikom bande "Los Čoneros", u kući njihove majke u gradu Manta i od tada je ponovo u zatvoru.

Mesec dana nakon ubistva predsedničkog kandidata, zabeležen je i slučaj kada je puštao "narkokorido", muzički spot koji veliča njegove zločinačke podvige.

Snimak je delimično snimljen u zatvoru, čime je prekršena zabrana korišćenja elektronskih uređaja u zatvoru.

Tada je marijači pevao zajedno sa "Fitovom" ćerkom i veličali su "čoveka od časti", kroz čije vene "teče dobra krv", a zatim je na snimku prikazan i sam "Fito koji nesmetano ćaska sa zatvorenicima.

Video je u domaćoj javnosti okarakterisan kao ponižavanje vlasti i činjenica da Masijas vlada i u zatvoru.

Kriminalna grupa "Los Čonores" je iz grada Čone, po kom je i dobila ime (ljudi iz grada Čone), u provinciji Manabi. Osnovana je, ipak, u gradu Manta, 2005. godine, kada je osmoro mladića starih između 18 i 30 godina počelo da trguje narkoticima na lokalnom nivou. Osnivač i prvi vođa bio je Horhe Bizmark Veliz, poznatiji kao "Čonero". Veliz je najpre radio za tada moćnu bandu "Los Kueseros" i njenog šefa Karolsa Hesusa Vera "El Roha". Nakon svađe oko pošiljke, Hesus je naredio ubistvo Veliza. Veliz je ubrzo ranjen u zasedi, zajedno sa ćerkom, dok je supruga poginula u napadu. U znak odmazde, Veliz je okupio članove porodice, prijatelje i saradnike, usmrtio Verinog brata i sina i formirao "Los Čonerose". Ali, osvetom je formiran i još jedan sukob u dugoj istoriji ratova ekvadorskih kriminalnih bandi, iz kog je "Los Čoneros" izašao kao pobednik. Veliz je, ipak, poginuo 2007, a nasledio ga je Horhe Luis Zambrano, jedan od ubica unutar klana.

Zambrano je počeo da sarađuje sa Vašingtonom Pradom Alavom "Džeraldom", najvećim dilerom droge u Ekvadoru, i "Los Čaneros" se za deset godina popeo na vrh organizovanog kriminala u zemlji.

Upravo zbog saradnje sa "Džeraldom" banda je dobila direktnu vezu sa tržištem narkotika u Sjedinjenim Državama, Meksiku i Evropi.

Masijas je u organizaciji počeo kao stručnjak za pranje novca i preuzeo je rukovođenje bandom iz zatvora kada je Zambrano ubijen krajem 2020.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading