Rusija
Foto: Printscreen/Foto: Twitter/printscreen

Prema nezavisnom mediju SOTAvision, oko 1.500 demonstranata okupilo se na Trgu Salavata Julajeva u Ufi, pevajući pesme, plešući i pozivajući na oslobađanja Alsinova, koji je ove nedelje osuđen na četiri godine zatvora pod optužbom za „podsticanje međuetničke mržnje“.

Vlasti su opkolile područje pre nego što je zakazan početak skupa i tokom jutra upozoravali prisutne da će biti uhapšeni zbog održavanja nedozvoljenog događaja.

Snimak protesta u petak objavljen na društvenim mrežama pokazuje kako policija za nerede hapsi nekoliko demonstranata i odvodi ih u auto-vagone, prenosi "Moskov tajms".

Najmanje 10 ljudi uhapšeno je do završetka skupa u 13.00 po lokalnom vremenu, javljaju nezavisni mediji.

Nastavak protesta

U međuvremenu, Ministarstvo unutrašnjih poslova Baškortostana pokrenulo je dva krivična postupka zbog protesta održanih ranije ove nedelje u gradu Bajmak, gde je Alsinovu izrečena zatvorska kazna.

Vlasti su upozorile da se učesnici protesta mogu suočiti sa zatvorskom kaznom do 15 godina za „organizovanje i učešće u masovnim nemirima” ili do 10 godina za „nasilje nad državnim službenikom”.

Sud u Ufi je u četvrtak zatvorio šest demonstranata iz Bajmaka na 10-13 dana zbog prekršajnih prijava za kršenje pravila protesta.

 

 

 

U petak je još devet demonstranata zatvoreno pod sličnim optužbama.

Ko je uhapšeni aktivista?

Alsinov (37) je angažovan u aktivističkom radu u Baškortostanu više od 15 godina, govoreći u odbrani suvereniteta regiona i političkih i jezičkih prava njegovih autohtonih baškirskih naroda.

Bio je član nekoliko baškirskih nacionalnih organizacija i pokreta, uključujući i funkciju predsednika baškirske nacionalne organizacije Baškort, koju je ruska vlada stavila van zakona u maju 2020.

Alsinov je u sredu proglašen krivim za „podsticanje etničke mržnje“ prema radnicima migrantima tokom govora koji je održao prošle godine. On poriče optužbe i tvrdi da su njegove reči pogrešno prevedene sa njegovog maternjeg baškirskog jezika na ruski.

Šta je pozadina nemira?

Čini se da je u pozadini svega samo borba protiv otvaranja novog pogona za proizvodnju sode i protiv ilegalne eksploatacije zlata na Uralu, što je dovelo do uništavanja poljoprivrednog zemljišta i zagađenja vode na svetoj planini Kuštau, na Uralu, što, prema Alsinovu, dovodi do ekološke katastrofe, a povredilo bi i osećanja i tradicije Baškira.

Kremlj o protestima

Potparol Kremlja Dmitrij Peskov govoreći o nemirima u ruskoj republici Baškiriji ocenio da su u pitanju pojedinačni protesti.

Peskov je istakao da nema masovnih protesta i nereda, već pojedinačnih manifestacija koje su u nadležnosti lokalnih vlasti, javljaju "RIA novosti".

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading