ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO CELU KINU Dvoje dece bačeno sa 15. sprata
Kina je u sredu pogubila par koji je svoje dvoje male dece bacio kroz prozor stana na 15. spratu kako bi mogli da zasnuju novu porodicu. Slučaj je izazvao ogorčenje širom zemlje, a Džang Bo i Je Čengčen ubrzo su proglašeni krivima za ubistvo dece iz njegovog prvog braka, pokušavajući da to prikažu kao slučajan pad sa zgrade u jugozapadnoj metropoli Čongkingu, prenosi Si-En-En.
Zhang Bo je započeo aferu sa Je Čengčen i u početku je krio da je oženjen i da ima decu, ali kada je njegova ljubavnica saznala za porodicu, odlučio je da pokrene proces razvoda.
Prema kineskom Vrhovnom sudu, Je je video svoje dvoje dece kao „prepreku“ njihovom braku i „teret za njihov budući zajednički život“. Sud dodaje da ga je više puta pozivala da ih ubije i pretila da će raskinuti s njim ako to ne učini.
Džang je potom bacio svoju dvogodišnju ćerku i jednogodišnjeg sina sa prozora spavaće sobe svog stana na 15. spratu dok su se deca igrala u novembru 2020. Par je osuđen na smrt u decembru 2021.
Vrhovni sud je objasnio da je njihov zločin „ozbiljno doveo u pitanje pravnu i moralnu suštinu“, nazvavši njihov motiv za ubistvo „izuzetno prezrivim“ i „posebno okrutnim“, prenela je državna novinska agencija Sinhua.
Vest o njihovoj egzekuciji pokrenula je debatu sa sto miliona pregleda na kineskoj društvenoj mreži Veibo, od kojih je najpopularniji komentar, u kojem je korisnik rekao da su zaslužili kaznu, imao 27 hiljada lajkova.
Studija objavljena 2020. godine pokazala je da 68 odsto kineskih građana podržava smrtnu kaznu. Džon Zhuang Liu, profesor prava na Univerzitetu u Hong Kongu koji je autor studije, rekao je da onlajn ankete možda ne odražavaju tačno kinesko javno mnjenje, napominjući da deo stanovništva, koji izražava političke stavove na internetu, takođe pokazuje veću podršku smrtnoj kazni .
- Nemamo jasno razumevanje stavova šire javnosti o smrtnoj kazni u Kini i nedostaje nam rigorozan kanal za prikupljanje podataka - dodao je on.
Studija je zasnovana na najnovijim dostupnim podacima iz 2013. godine koji su prikupljeni na nacionalnom nivou.
- Ne znamo da li su se od tada promenili stavovi javnosti - objasnio je on.
Kina ne daje transparentne informacije o ukupnom broju pogubljenja, ali se veruje da su hiljade ljudi svake godine pogubljene i osuđene na smrt, navodi grupa za ljudska prava Amnesti internešenel. Pogubljenje u sredu takođe je u fokus stavilo glavni metod koji se u Kini koristi za izvršenje smrtne kazne - smrtonosnu injekciju.
- To je zapravo eutanazija. Bilo im je lako - kaže komentar na Vejbu sa 20 hiljada lajkova.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)