OLUJA PRETVORILA DAN U NOĆ Jezive poplave pogodile Aziju (FOTO)
Talas olujnog nevremena sa vrlo obilnim padavinama premeštao se preko jugoistočnih delova Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Predeli koje se nalaze u peščanij pustijnji dobili su vrlo obilne pljuskove, poplave i bujice, ali i snažne grmljavinske oluje.
Najintenzivnije grmljavinske oluhje dogodile su se na širem području Dubaija, gde je za nekoliko sati palo 56 litara kiše po kvadratnom metru, a prosek za celu godinu je 80 litara. Inače, kako je ovo područje pre nešto manje od mesec dana dobilo 40-50 litara u još jednom talasu oluja, vidimo da je u dva navrata za mesec dana palo više kiše nego za celu godinu.
Nevreme je bilo u prethodna dva dana praćeno snažnim grmljavinskim olujama, poplava i bujicama, s obzirom na to je suvo pustinjsko zemljište ne može da prihvati ogromnu količinu atmosferske vode u kratkom intervalu, pa su nastale velike poplave i bujice. Pod vodom su se naši mnogi predeli pustinje, ali i urbani delovi Abu Dabija i Dubajia, ko i drugih većih gradova i naselja.
Bilo je i grada, ali i olunih vetrova, uz udare i iznad 100 km/h, pa je pričinjena i materijalna šteta.
Oluje su ponegde prerasle čak i u mini tornada, a mnoge predele pogodila je i peščana oluja, pa je vidljivost bila smanjena na nekoliko metara.
Inače, mart je u proseku najkišovitiji mesec u Dubajiu i okolini i u proseku padne oko 20 milimetara kiše po kvadratnom metru u tri dana, dok je sada za nekoliko sati palo 56 mm, a 12. februara i juče ukupno je palo skoro 100 mm, dok je prosek padavina za celu godinu 80 mm, a unutar kopna i manje od 50 mm. Od aprila do novembra u proseku padne tek 10 mm, a temperature idu i do 50°C.
Dakle, Dubaji i pustinje Srednjeg istoka dobili su višestrukuko puta više kiše u februaru i dosadašnjem delu marta od Beograda i većeg dela Srbije.
Danas je došlo do stabilizacije vremena i porasta temperature.
Inače, ovih dana maksimalne temperature kreću se uglavnom od 25 do 30°C, dok se ujutro oko 18°C.
UAE i Dubaji, kao i okolne pustinje odlikuju se vrelom pustinjskom klimom, uz olujne padavine u par dana od decembra do marta, a naročito januar - mart, dok je period od aprila do novembra vreo pustinjski i skoro bez kapi kiše. Međutim, klimatske promene nisu zaobšle ni ovaj deo sveta i to u vidu ekstremnijih padavina, uz poplave i bujice, pa je tako prošle godine oluja usred leta donela 50 litara kiše, poplave i bujice, a opštepoznatno da u tom delu godine skoro da nema kapi kiše.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)