FATALNA GREŠKA NA NOSAČIMA AVIONA AMERIČKE MORNARICE Preti ozbiljna opasnost (VIDEO)
Američka mornarica koristila je svoje nosače aviona za misije kopnene podrške tokom ovih operacija. Borbene grupe nosača nisu morale da brinu o neprijateljskoj municiji velikog dometa, sabotažama, podmornicama ili vazdušnim napadima.
Nosači aviona su veoma skupi. Najnoviji nosač, USS Gerald R. Ford, koštao je američke poreske obveznike 13 milijardi dolara. Iako će naredni brodovi ove klase koštati manje, njihova cena će se i dalje kretati u nekoliko milijardi.
Ukupna flota američkih nosača aviona koštala je skoro 60 milijardi dolara. Ovaj broj pokriva samo same prevoznike. Ne uključuje skupe borbene avione koje nose, kao što su F-35B/C Lighting II, F/A-18 Super Hornet i EG-18 Grovler, ili prateće ratne brodove borbene grupe nosača.
U međuvremenu, bliski protivnici razvili su napredne sposobnosti koje predstavljaju značajnu pretnju ovim neprocenjivim sredstvima. Kina posebno ulaže velika sredstva u raketnu tehnologiju. Takođe stvara snažan balon za zabranu pristupa/zračne zabrane u strateškim oblastima u Indo-Pacifiku u pokušaju da spreči ulazak američkih nosača aviona u potencijalni sukob.
Sve u svemu, nosači aviona su veoma skupi, a američki protivnici imaju moćnije opcije nego što su imali u prošlosti da ih unište, potonu ili ograniče.
Uzimajući u obzir ovu kombinaciju faktora, logično pitanje koje se postavlja je da li su američki nosači aviona sada potisnuti da vode ratove samo protiv onih koji ne mogu da uzvrate.
Pentagon troši toliko novca na nosače aviona jer su oni i dalje brodovi koji mogu odrediti pomorsku bitku i uticati na tok rata. Napredak u tehnologiji može značiti da su nosači još jednom ranjivi na neprijateljsku vatru – slično kao što su bili u Drugom svetskom ratu – ali nije bilo „trenutka na sredini puta“ da se borbena grupa nosača pretvori u zastarelu.
Mornarica bi trebalo da prilagodi svoju vatru i ulaže više u lake nosače aviona kako bi dopunila svoje supernosače. Više brodova bi podelilo resurse protivnika i povećalo ukupnu preživljavanje, obezbeđujući vreme i resurse neophodne za prevladavanje.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)