Stounhendž
Foto: Printscreen/Printscreen/Youtube/National Geographic

Organizacija "Samo zaustavite naftu", koja se bori za ukidanje upotrebe nafte, uglja i gasa do 2030. godine, izvršila je u poslednjih desetak dana niz napada na značajne objekte i ličnosti u Velikoj Britaniji.

Javnost za eko-aktiviste traži oštre kazne posle posipanja boje po stećcima na Stounhedžu, starom oko pet hiljada godina, piše za RTS Ivana Miloradović.

Aktivizam umesto glasanja

Javnost za eko-aktiviste traži oštre kazne posle posipanja boje po stećcima na Stounhedžu, starom oko pet hiljada godina.

Deset dana pred opšte izbore broj neodlučnih glasača u Velikoj Britaniji raste.

Laburisti i dalje imaju prednost od čak 20 procenata, ali je broj onih koji žele da glasaju za dve vodeće stranke opao za četiri odsto na obe strane.

Sve stranke muku muče da pridobiju mlade glasače.

Neki od njih prigrlili su alternativne načine vođenja politike.

Posle akcije, koja je na nekoliko sati blokirala londonski aerodrom Stansted, aktivistkinja organizacije "Samo zaustavite naftu" u kameru, iza koje je stajala njena drugarica, rekla je da ima dvadeset dve godine i priznala da je "dva privatna aviona prskanjem obojila u narandžasto", prenosi RTS.

"Neophodan nam je međunarodni sporazum protiv sagorevanja sveukupnih zaliha nafte, uglja i gasa. Dok ljudi gladuju, elita i bogataši lete hiljadama metara iznad nas. Milijarderi nisu nedodirljivi", poručuje ona.

Mlada elita kritikuje staru elitu

Aktiviste organizacije "Samo zaustavite naftu" čine mahom deca imućnih roditelja, koja studiraju na elitnim univerzitetima poput Oksforda i Kembridža.

Prilikom upada na londonski aerodrom Stansted, meta im je bio privatni avion Tejlor Svift, ali su ga promašili.

Nedelju dana pre toga oštećen je prvi zvanični portret kralja Čarlsa, oca organske poljoprivrede.

Uprkos hapšenjima, borci protiv klimatskih promena najavljuju leto žestokih protesta.

Napad na Stounhendž užasnuo Britance

Tako je dan pred letnju dugodnevicu stradao drevni Stounhendž.

Obični građani, užasnuti posipanjem boje po prastarim stećcima, nastojali su i delimično uspeli da savladaju ekološke ratnike.

Iako tvrde da su monolite, stare pet hiljada godina, posuli samo obojenim rastvorenim kukuruznim brašnom, arheolozi tek procenjuju štetu na jednom od najvažnijih objekata svetske kulturne baštine pod zaštitom Uneska.

Profesorka arheologije Univerziteta u Bormutu Amanda Četburn, koja je dugo radila na Stounhendžu, upozorava da su "monoliti veoma porozni, iako deluju stameno".

"Što je još važnije, na njima živi retka kolonija mešavine pečuraka i bakterija. Ne znamo kakvu će im štetu naneti ova supstanca", ističe ona.

I ove godine, samo dan posle napada, Stounhendž je bio žiža okupljanja hiljada poštovalaca paganizma iz svih delova sveta.

No, napad je bacio senku na tu tradiciju.

Poljoprivrednik Tim Dou naglašava da iako organizacija "Samo zaustavite naftu" opisuje stećke kao "nepokretno kamenje", mnogima koji ovamo dolaze tokom letnje kratkodnevice ali i cele godine, oni znače mnogo više.

"Oni su sveti, obožavani verski objekti. Kada se jednom oskrnave, ništa više nije isto. U dubini duše znamo da se sve promenilo", smatra on.

Britanci su mahom konsternirani napadom na sveto mesto keltskih starosedelaca.

Eko-aktivisti ili eko-teroristi?

No, slavne ličnosti dosipaju ulje na kontroverzu.

Dok glumica Ema Tomson podržava aktiviste, autorka knjiga o Hariju Poteru Džej Kej Rouling im se podsmeva.

Lider laburista i bivši državni tužilac ser Kir Starmer slaže se sa konzervativnim premijerom Rišijem Sunakom da eko-aktiviste ili eko-teroriste, zavisi koga pitate, treba oštro kazniti.

"Ako neko krši pravila, mora da se suoči sa zakonskim posledicama", naglašava britanski premijer Riši Sunak.

Međutim, deo novinara ukazuje da se od Starmera, koga već svi vide kao novog premijera, malo može očekivati, jer i laburiste i organizaciju "Samo zaustavite naftu" finansira isti milijarder Dejl Vins, koji se nalazi na čelu "Ekotrisitija" – kompanije koja crpe obnovljive izvore energije.

Gde prestaje politički aktivizam, a počinje terorizam, pitanje je koje neće nestati sa političke scene posle izbora.

Odgovor, koji pokreće brojne kontroverze, moraće da potraži novi saziv parlamenta.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading