NEISKUSNI, NEDOVOLJNO KVALIFIKOVANI AGENTI NA ČELU SA ŠEFICOM KOJU JE IZABRALA DŽIL BAJDEN! Posle propusta Tajne službe u pokušaju atentata na Trampa, otkriveni zastrašujući detalje službe!
U sivoj i kišovitoj atmosferi ponedeljka, 30. marta 1981. godine, predsednik Regan izlazi iz hotela "Washington Hilton", uputivši se ka predsedničkom automobilu parkiranom nekoliko koraka dalje. Svega nekoliko nedelja nakon inauguracije, završio je govor na ručku lidera sindikata SAD-a. Tada se događaj odigrao brzo i neočekivano - pucnjevi su odjeknuli.
U jednom trenutku, snažni agent Tajne službe grubo gura Regana u automobil, dok drugi gura svog kolegu kako bi se obojica zajedno sa predsednikom srušili na zadnje sedište. Automobil je bio okružen agentima sa oružjem, a napadač je savladan od strane javnosti i zakonodavne vlasti. Reganov automobil je ubrzo krenuo. U roku od četiri minuta, vozilo je stiglo do bolnice Džordž Vašington, iako su u početku agenti Tajne službe, ne shvatajući da je predsednik pogođen (metak je pogodio rebra), krenuli ka Beloj kući. Regan je bio blizu smrti po dolasku u bolnicu, ali je preživeo zahvaljujući brzom odgovoru Tajne službe, koja je sprečila napadača.
Kada je Donald Tramp bio pogođen u subotu uveče, inicijalni odgovor Tajne službe bio je u skladu sa procedurom. Hrabri agenti su se sručili na njega kako bi ga zaštitili od daljih metaka, držali su ga na tlu dok im nije rečeno da je napadač ubijen. Međutim, nisu imali pojma da li su možda bili uključeni i drugi napadači i, dok su ga izvodili sa podijuma, ostavili su ga izloženog, delom jer neki od agenata nisu bili dovoljno visoki da mu pruže odgovarajuću zaštitu.
Da je postojao drugi napadač, imao bi jasan pogled na Trampa dok je podizao pesnicu u vazduh. Situacija je postala još haotičnija kada su stigli do Trampovog SUV-a. Umesto efikasnog i brzog napuštanja mesta kao što je bilo ispred hotela Washington Hilton, ovoga puta je trebalo previše vremena da ga smeste u vozilo i još više vremena da krene. Agenti su trčkarali naokolo, neki su se vrteli u krugovima, očigledno nesigurni šta da rade.
Jedan od njih, prekomerno ugojen izgledao je uplašeno, držao je pištolj na sve strane. Drugi je imao problema sa vraćanjem pištolja u futrolu. Treći je našao vremena da stavi naočare i ispravi svoj sako. Možda je to bila samo slučajnost, ali kada je Tramp ušao u dvoranu Republikanske nacionalne konvencije u Milvokiju u ponedeljak uveče, njegov tim za obezbeđenje gotovo isključivo su činili visoki, krupni muškarci.
Kako se ispostavilo, ono što se dogodilo nakon što je Tramp pogođen nije najveći problem sa kojim se suočava Tajna služba. Kako je uopšte napadač uspeo da ispali bilo kakve metke u prvom trenutku, postaje najveća kriza modernog doba za Tajnu službu. Bezbednosni stručnjaci i dalje su zbunjeni kako je krov koji gleda na predsednički podijum, na udaljenosti od samo nekoliko stotina metara i sa izdignutim, neometanim pogledom na Trampa, mogao ostati nečuvan, omogućavajući napadaču da se popne na krov i zatim, bez ikakvih prepreka, pozicionira za pokušaj atentata. Tajna služba još uvek nije ponudila verodostojno objašnjenje za ovo.
Umesto toga, njena direktorka, Kimberli Šetl, je izjavila za ACB News u utorak da je sigurnosni protokol kriv.
"Ta zgrada posebno ima kosi krov na najvišoj tački. I, znate, postoji faktor bezbednosti koji bi bio uzet u obzir, tako da ne bismo želeli da nekoga stavimo na kosi krov", rekla je Šetl. Kimberli i njeni sledbenici takođe su bili zauzeti prebacivanjem odgovornosti na lokalnu policijsku snagu. Tvrdi da je skladište na vrhu kojeg se napadač popeo (i dalje ne znamo tačno kako) bilo van perimetra odgovornosti Tajne službe.
Posao lokalne policije bio je da ga obezbedi - i istina je da lokalna policijska snaga ima neka pitanja na koja treba odgovoriti. Otkriveno je da je lokalni policijski kontra-snajperski tim bio smešten unutar skladišta. Koristili su ga kao "posmatračnicu" kako bi skenirali pretnje. Šteta što niko nije razmišljao o tome da pogleda na krov zgrade u kojoj su se nalazili, s obzirom na to da je njen položaj i pogled na skup činio najuočljiviju pretnju. Lokalna policija takođe nije reagovala na ljude oko skladišta koji su vikali da je neko, možda sa puškom, na krovu, nekoliko minuta pre nego što je počeo da puca.
Nekoliko video snimaka pruža ubedljive dokaze koji potvrđuju ovo - i nedostatak reakcije policije.
"Pogledajte, svi pokazuju", čuje se kako jedan čovek govori dok snima svoj mobilni telefon sa podijuma do krova skladišta, gde se vidi figura kako se puzi. "Da, neko je na vrhu krova - pogledajte!"
Policija ne reaguje, iako postoje izveštaji da je jedan lokalni policajac popeo merdevine koje su se naslanjale na zid skladišta (korišćene od strane napadača?). Video se napadač kada je njegova glava dosegnula nivo krova - i brzo se spustio niz merdevine kada je napadač uperio svoj AR-15 u njega, pre nego što se ponovo okrenuo neometano kako bi pucao na Trampa. Drugi izveštaj neverovatno tvrdi da je lokalna policija primetila napadača na krovu 26 minuta pre nego što je počeo da puca, čak su i slikali. Očigledno je da nesposobnost policije koja je bila vidljiva tokom pucnjave u školi Uvalde u Teksasu pre dve godine nije bila jedini slučaj.
(Dejli mejl)
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)