Rusija
Foto: Alo/Tanjug

Iako je u martu 2023. Nemačka počela da razvija prvu verziju "Nemačkog operativnog plana" - strateškog dokumenta koji sadrži uputstva za delovanje u slučaju predstojećeg velikog sukoba, na primer, ruskog napada na Severnoatlantski savez (NATO) - a nemačka javnost početkom 2024. godine počela da saznaje detalje ovog plana, kapetan bojnog broda i komandant regionalne komande Oružanih snaga SR Nemačke (Bundesver) u Hamburgu Mihael Gis (60), rekao je nemačkom listu "Welt am Sonntag" da Nemačka još uvek nije svesna opasnosti koje joj prete spolja i da za "pet godina" mora da bude spremna da se odupre "spoljnoj vojnoj pretnji".

"Ovo je veliki zadatak za politiku, ekonomiju i društvo Bundesvera. Nemačka je zbog svog geografskog položaja u Evropi mesto gde se odvija marš, zemlja kroz koju jedinice NATO-a marširaju ka istočnom krilu", rekao je Gis.

On smatra da bi se Rusija u sukobu sa NATO prvo preselila u luku Bremerhafen na severozapadu Nemačke, u kojoj američka vojska ima svoju luku. Kapetan nemačkog bojnog broda nazvao je Bremerhafen "eksklavom američke vojske", piše Jutarnji list.

"Jasno je da je ovo područje u planovima napada mogućih protivnika NATO-a. Na sreću, Nemačka ima nekoliko efikasnih morskih luka", dodao je.

Deo planova NATO

Komandant je rekao da severnonemačka luka Hamburg ima mnogo toga da ponudi Bundesveru i da će biti deo planova NATO-a. Prema njegovim rečima nemačke države rade na svojim operativnim planovima.

"Državne komande u pojedinim državama planiraju neophodne mere sa lokalnim ministarstvima i organima vlasti. Federalno ministarstvo odbrane i Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova koordiniraju celokupni rad. Operativni plan je "živi dokument" koji se stalno revidira i prilagođava.

Znamo da moramo da budemo u stanju da izdržimo konvencionalni ruski napad u roku od pet godina. Ovo je zahtev koji nam je uputio generalni inspektor Bundesvera Karsten Breuer. Pretpostavljamo da bi Rusija mogla da testira NATO konvencionalnim naoružanjem za oko pet godina. Rusija već nekoliko godina sprovodi sajber napade, dezinformacije i sabotaže u okviru "hibridne" ratne faze protiv NATO", rekao je Gis.

Naglasio je da se spremnost NATO-a da brani svoju istočnu granicu ne može demonstrirati dvonedeljnim manevrom i dodao da će se život u srednjoj Evropi potpuno promeniti u slučaju napada Rusije. Ukoliko dođe do sukoba, NATO će morati da prebaci 800.000 vojnika na istok, moraće da uspostavi novu transportnu mrežu zaštiti civilno stanovništvo, brine o izbeglicama i pruži medicinsku negu ranjenim vojnicima i civilima.

Rekao je da je Nemačka od Izraela nabavila protivvazdušni odbrambeni sistem Arovs-3 i da će štititi potencijalno ranjivu luku Hamburg i dodao da će se sve nemačke luke verovatno suočiti sa hibridnim i drugim napadima.

"Naša ranjivost u Nemačkoj, kada je u pitanju kritična infrastruktura, jednostavno je još uvek prevelika. Decenijama nismo previše razmišljali šta bi moglo da nam se desi ako je protivnik ozbiljan", rekao je Gis.

Naveo je da će u budućnosti biti vojnih i civilih vežbi tokom kojih će biti simuliran napad na luku Hamburg. Napomenuo je da vojska stalno traži kvalifikovane radnike i dodao da je oko 1.000 ljudi iz Hamburga na listi čekanja za ulazak u sistem domovinske bezbednosti i da je to veoma pozitivno.

"Ne želimo i ne smemo da podstičemo ratnu histeriju. Živimo u miru u Nemačkoj, imali smo Evropsko prvenstvo u fudbalu, imamo Olimpijske igre, idemo na odmor na Majorku. Sve je dobro i tako treba da ostane. Međutim, društvo u celini treba da uzme u obzir promenljivu pretnju Nemačkoj i Evropi", rekao je komandant bojnog broda Mihael Gis.

Alo.rs/Mondo

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading