F-35
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Odluka SAD deo je jačanja istočnog krila NATO u jeku ruske invazije na Ukrajinu, s obzirom da isti tip aviona već koristi Poljska a odobreni su i Češkoj i Grčkoj, prenosi portal Balkanska bezbednosna mreža.

Isporuka prvih letelica američkog Lokid Martina očekuje se 2030. godine a Bukurešt namerava da formira dve eskadrile F-35, a potom nabavku još jedne.

Rumunija će do kraja iduće godine kompletirati flotu od 49 aviona F-16 i kada joj se priključe novi F-35A prerašće u jednu od najmoćnijih vazduhoplovnih sila u Evropi.

Samo nekoliko dana pre odobrenja kupovine stelt aviona, SAD su odobrile Rumuniji kupovinu 186 raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa "ispali i zaboravi" AMRAAM a u maju 300 raketa kratkog dometa Sajdvinder koje mogu da koriste i F-16 i F-35A.

Po navodima proizvođača, F-35A je višenamenska letelica stelt tehnologije smanjenog radarskog odraza, sa najsavremenijom opremom i uređajima za bezbedno letenje, borbu u vazduhu, gađanje ciljeva na zemlji i vodenim površinama, mrežno ratovanje i elektronska dejstva.

Većina karakteristika aviona drži se u tajnosti ali je poznato da je maksimalna brzina aviona 1,6 maha, da poseduje aktivni radar velikog dometa, elektrooptički sistem za otkrivanje i praćenje ciljeva i čitav niz integrisanih senzora koji mu omogućavaju da preživi na bojištu.

DSCA je prema standardnoj proceduri za prodaju naoružanja poslala potvrdu Stejt Departmenta, Kongresu SAD da odobrava prodaju aviona, opreme, rezervnih delova i usluge obuke i logističke podrške. U potvrdi se navodi da će eventualni ofset aranžmani između kupca odnosno Rumunije i proizvođača odnosno Lokid Martina biti naknadno dogovoreni.

Vlada u Bukureštu zatražila je kupovinu 32 aviona F-35A (zvanična oznaka je F-35A Lightning Joint Strike Fighter), 33 motora Prat i Vitni F135-PW-100 (32 na avionima i 1 rezervni).

Osim aviona, rumunska nabavka obuhvata i uređaje AN/PYQ-10 za učitavanje ključeva (SKL), opremu za prepoznavanje prijatelj-neprijatelj (IFF), zatim opremu za sigurnu komunikaciju, preciznu navigaciju i kriptografsku opremu.

Na listi se nalaze i višenamenska oprema za rakete, municija i komponente oružja, podrška za avione i municiju i prateća oprema, oprema za intergraciju i proveru, rezervni delovi, usluga održavanja i samo održavanje, integrisani kompjuter, podrška za elektronsko ratovanje.

DSCA u saopštenju navodi uobičajene elemente prilikom oglašavanja prodaje naoružanja, kao što su podrška spoljnopolitičkim i ciljevima nacionalne bezbednosti SAD, jačanje bezbednosti NATO-a i saveznika.

Dodaje se da će prodaja poboljšati sposobnost Rumunije da se suoči sa trenutnim i budućim pretnjama, kao i da će se povećati interoperabilnost sa SAD i drugim zemljama članicama NATO.

Rumunija neće imati poteškoća da integriše nove avione i usluge u svoje oružane snage, posebno ukoliko se uzmu u obzir prethodne nabavke koje je zatražila Vlada u Bukureštu.

Kurir

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading