Barencburg
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock


Ruski naučnik Aleksej Karnauhov iz Naučnog centra „Puškin“ Ruske akademije nauka, izneo je upozoravajuće tvrdnje o mogućim dramatičnim promenama klime u Evropi. Karnauhov je istakao da bi usled promene morskih struja, Evropa mogla da se suoči sa značajnim zahlađenjem, što bi moglo dovesti do nepovoljnih uslova za život ljudi u mnogim evropskim regionima.

Naučnik je naglasio da su već prisutne posledice globalnog zagrevanja, poput katastrofalnih poplava, šumskih požara, suše i ekstremne vrućine. Karnauhov je upozorio da ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere, ove posledice će postati još ekstremnije kako temperatura na Zemlji bude rasla.

Posebno zanimljiva tvrdnja naučnika je da bi promena struja u severnom Atlantiku mogla dovesti do naglog zahlađenja u Evropi, što bi predstavljalo paradoksalnu posledicu globalnog zagrevanja. Karnauhov je istakao da ne bi bilo reč o blagom zahlađenju od 1,5 ili dva stepena, već o desetinama stepeni nižoj temperaturi, što bi se moglo uporediti sa početkom novog ledenog doba.

Aleksej Karnauhov je takođe izneo da bi ukoliko dođe do promene struja, u Sankt Peterburgu temperatura mogla da bude pet do deset stepeni niža nego što je trenutno na Grenlandu. On je istakao da trenutni sistem toplih struja, kao što su Golfska, Severnoatlantska i Norveška, omogućava Evropi jedinstvenu toplu klimu.

Karnauhov je takođe predvideo da se na istoku Rusije klima neće mnogo menjati u budućnosti. Ove tvrdnje i

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading