KO JE KAMALA HARIS? Trnovit put ka vrhu potpredsednice SAD - Može li ona postati lice nove Amerike? (FOTO)
Kamala Haris trenutna potpredsednica SAD-a, bori se za istorijsku priliku da postane prva žena koja će stati na čelo američke države. Kao kandidatkinja Demokratske stranke Haris je okupila liberalne birače širom zemlje i provukla je rekordne donacije. Ovi izbori koji se održavaju danas u SAD, mogu u mnogome da znače novi pravac za američku politiku.
I dok se Kamala Haris bori za poziciju prve žene predsednice u istoriji ove zemlje, njena kampanja već privlači pažnju mnogih birača, a prema izveštajima, prikupila je rekordnih 671 milion dolara donacija u protekla dva meseca – skoro tri puta više od njenih protivkandidata.
Kao prva žena i osoba afričko-američkog porekla koje je bila državni tužilac Kalifornije, Haris je postepeno napredovala do pozicije senatora, a zatim potpredsednice SAD.
U nastavku teksta sledi detaljna biografija Kamale Haris i ključni momenti koji su obeležili njen put ka vrhu.
Rani počeci Kamale Haris
Kamala Haris započela je svoju karijeru kao okružni tužilac u Kaliforniji, a potom je postala glavni državni tužilac Kalifornije, što ju je učinilo prvom ženom i osobom afričko-američkog porekla na toj poziciji, piše BBC.
Ovaj uspeh pomogao joj je da 2016. godine postane senator iz Kalifornije.
Njena predsednička kandidatura 2020. godine bila je kratkotrajna, ali je tadašnji kandidat Džo Bajden odlučio da je uključi u svoju kampanju kao potpredsedničku kandidatkinju.
Na toj funkciji, Kamala Haris je postavila rekord u broju odlučujućih glasova u Senatu, pomažući donošenju važnih zakona poput Akta o smanjenju inflacije i plana pomoći tokom pandemije.
Ključni stavovi Kamale Haris
Kamala Haris istakla se kao vodeća ličnost u nekoliko ključnih oblasti tokom svog mandata.
Ona je bila ključna u promociji prava na abortus, posebno nakon što je Vrhovni sud SAD poništio odluku u slučaju Roe protiv Vejda 2022. godine.
U svom govoru na Demokratskoj konvenciji, Haris je žestoko kritikovala Trampa i republikance zbog "suludih" pokušaja da ograniče pravo na abortus u zemlji.
"Jednostavno rečeno, oni su van pameti!", rekla je Haris i obećala da će vratiti zaštiti koje je Roe pružao.
Kamala Haris takođe ističe svoja iskustva iz prošlosti kada je radila kao tužilac, navodeći da ima čvrst pristup prema zakonu i da će se ozbiljno pozabaviti pitanjima kriminala, navodi BBC.
Porodica i obrazovanje
Kamala Haris je rođena u Oklandu, Kaliforniji, od roditelja imigranata – indijskog porekla sa majčine strane i jamajčanskog sa očeve strane. Njena majka, Šjamala Gopalan Haris, istraživač raka i aktivistkinja za građanska prava, odgajala je Kamalu i njenu sestru Maju sa velikim osećajem za pravdu i jednakost, piše BBC.
"Ona je bila hrabra, borbena, pionir u borbi za zdravlje žena," rekla je Haris na Demokratskoj konvenciji. "Naučila nas je da se ne žalimo na nepravdu, već da nešto preduzmemo."
Kamala je takođe razvila svoje političko znanje i identitet na Univerzitetu Hauard, jednom od najprestižnijih istorijskih crnačkih univerziteta u SAD-u, gde je kao mlada debatovala o temama politike i društvenih promena.
Prva crna kandidatkinja za predsednika
Kamačla Haris je u braku sa advokatom Dagom Emhofom i postala je maćeha njegovoj deci, Kolu i Eli, koa su je nazvala "Momala". Tokom demokratske konvencije, njena porodica često je bila uz nju.
Mnogi je smatraju naslednicom generacija crnačkih aktivistčinja. Profesorka političkih nauka Nadio Braun smatra je "naslednicom dugogodišnjeg nasleđa crnačkijh žena u politici".
Na kraju se može zaključiti da je Kamala Haris je postigla mnogo toga u svojoj političkoj karijeri, a njeno bogato iskustvo u pravosuđu, Kongresu, i u ulozi potpredsednice čini je ozbiljnom kandidatkinjom za izbore u SAD, piše BBC.
Podsetimo, danas se održavaju predsednički izbori u SAD-u.
Građani će birati između kandidata Kamale Haris i Donalda Trampa u jednoj od najneizvesnijih trka u poslednjim decenijama.
Izlaznost i glasovi u ključnim kolebljivim državama biće odlučujući faktori koji će odrediti ko će postati sledeći predsednik SAD-a.
Prema analizama, ovo je 5 ključnih faktora koji bi mogli da odluče izbore u SAD 2024. godine.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)