ALARM U EVROPI: NATO se priprema za Trampa? "Posledice će biti ozbiljne"
Kako su naveli, oni su razgovarali sa zvaničnicima na visokim pozicijama koji su želeli da ostanu anonimni.
Jedna od mera svodi se na pokušaje evropskih političara da brzo odobre isporuku daljnje vojne pomoći Ukrajini pre američkih izbora, ali u isto vreme je Evropa sada možda manje spremna za Trampov povratak nego što je bila tokom njegovog prvog mandata, upozorili su izvori u Bruxellesu.
Francuski predsednik Emanuel Makron politički je oslabljen nakon što je izgubio većinu u parlamentu, nemački kancelar Olaf Šolc vodi koalicijske sporove i suočava se s usponom krajnje desnice, a rejting britanskog premijera Kira Starmera pao je na rekordni niski nivo.
Međutim, postoje važni političari koji upozoravaju da Evropa treba da se osamostali od Amerike.
Nemačka strahuje za Evropljane
Prema CDU-ovu kandidatu za premijera Nemačke Fridrih Merc, pobeda Donalda Trampa na izborima imala bi ozbiljne posledice za Evropu.
"Šta će se dogoditi ako u Americi drugi put bude izabran predsednik koji proglasi NATO zastarelim i više nije spreman da održi obećanja o sigurnosti? Onda smo sami. Pod tim ne mislim samo na nas Nemce nego na nas Evropljane", rekao je čelnik CDU-a na Danu nemačkog jedinstva.
Upravo zato, Nemačka mora da bude "zagovornik" istočne Evrope u Evropi, zatražio je predsednik CDU-a.
On je rekao da je Šolcova vlada previše neodlučna u politici EU i da mnogi ministri nisu ni učestvovali na ministarskim većima u Briselu.
"Ali Nemačka ima vodeću ulogu koja nije dominacija i paternalizam, nego pre odgovornost vodstva. Nemačka tome unutar EU mora da da natprosečan doprinos", rekao je Merc.
"Ko god pobedi na tim izborima, NATO će ostati ujedinjen. Ali radićemo s Kamalom Haris, s Donaldom Trampom i pobrinućemo se da savez ostane ujedinjen".
Trampove izjave koje podgrevaju strah
Tramp je na početku svoje kampanje govori da će pomoć samo zemljama koje plaćaju, a da će ostale prepustiti Vladimiru Putinu.
Uprskos tome što je Rute širio optimizam da će sve ostati kao do sada, Marko Overhaus, stručnjak za SAD pri Instituciju za nauku i politiku (SWP), iluzorna je ideja da NATO može da se pripremi za ekstreman scenario kao što bi bilo povlačenje SAD-a iz saveza ili odlazak američkih vojnika iz Evrope.
"Transatlantski odnosi u odbrambenoj politici su strukturno neuravnoteženi", argumentovao je Overhaus naglašavajući da je obim obveza 75 odsto za SAD, a 25 posto za Evropu.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)