HLADAN TUŠ ZA KURTIJA I NJEGOVE SLUGE Grenel bi u novoj Trampovoj administraciji mogao da dobije ključnu funkciju
Grenel je dugogodišnji blizak saradnik Donalda Trampa, a bio je aktivno uključen i u njegovu predizbornu kampanju.
„Veliko hvala hiljadama volontera koje sam sreo tokom poslednjih sedam nedelja, posebno u Mičigenu, Viskonsinu i Pensilvaniji. Vaše priče su me promenile. Vaš patriotizam je inspirativan. Vaša posvećenost da učinite Ameriku boljom je motivišuća. Kapiteni ‘Tramp Force 47’ su srce onoga što se upravo desilo. Nikada neću zaboraviti vaša lica i zagrljaje podrške koje sam dobio. Vi svi zaslužujete ovu pobedu. Amerikanci su zaista inspirisani“, poručio je Grenel nakon što je Donald Tramp postao pobednik na održanim izborima.
Grenel je Trampov blizak saradnik, posebno kada je u pitanju spoljna politika.
Tokom prvog mandata Trampove administracije, 58-godišnji Grenel obavljao je funkciju vršioca dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe i ambasadora u Nemačkoj.
Rojters podseća da je Grenel bio prisutan prilikom susreta Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u septembru.
„Grenelove privatne veze sa stranim liderima i često oštra ličnost učinili su ga centrom nekoliko kontroverzi, što bi moglo otežati proces njegove potvrde u Senatu.
Međutim, on se smatra glavnim kandidatom za poziciju savetnika za nacionalnu bezbednost, koja ne zahteva potvrdu Senata, iako nije isključeno da bi mogao biti imenovan i na neku poziciju koja bi zahtevala potvrdu Senata“, piše Rojters.
Među politikama koje je Grenel zagovarao je i uspostavljanje autonomne zone na istoku Ukrajine kako bi se okončao rat, što Kijev smatra neprihvatljivim.
Grenel je na Kosovu, kod Albanaca i privremenih kosovskih vlasti, veoma nepopularan.
Tokom svog mandata kao specijalni izaslanik za pregovore između Beograda i Prištine, aktivno je radio na ekonomskoj normalizaciji, podržavajući razvojne projekte koji bi obema stranama doneli korist.
S druge strane, u Prištini su ga mnogi proglasili „nepoželjnim” zbog njegovog otvorenog protivljenja prištinskim diplomatskim nastojanjima. Njegove tvrdnje da tzv. Kosovo mora da pristane na kompromis u pregovorima s Beogradom izazvale su oštre reakcije u lažnoj državi Kosovo, gde ga često kritikuju kao pristrasnog i naklonjenog Srbiji.
Očekuje se da Grenelov angažman kao Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost dodatno ojača američku spoljnu politiku prema Balkanu, potencijalno podstičući inicijative koje bi Srbiji išle u korist, na nezadovoljstvo kosovskih političkih struktura.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)