nuklearna bomba
Foto: Printscreen/Printscreen

Delovi SAD su pod povećanim rizikom od nuklearnog uništenja dok sukobi besne širom sveta.

Na novoj mapi su navedene oblasti koje će najverovatnije biti gađane u slučaju nuklearnog napada na tlu SAD. Oblasti koje bi verovatno bile prve bile bi na istoku i duž obale Kalifornije. Mapa pokazuje da bi Montana i Severna Dakota bile ključne mete zbog nekoliko nuklearnih oružja i lokacija za lansiranje.

U međuvremenu, zapadne države kao što su Kolorado, Montana, Severna Dakota i Vajoming takođe bi mogle da postanu mete zbog aktivnih nuklearnih elektrana. Ukupno ih ima 90 širom SAD, uključujući Alabamu, Arizonu i Merilend. Područja kao što su ruralni Ajdaho, Mejn, Severna Kalifornija i Oregon mogu biti sigurnija. SAD su strateški postavile svoje nuklearne snage u retko naseljena područja kako bi umanjile štetu u slučaju napada, prenosi Irish Star.

SAD su dom različitih ključnih lokacija, uključujući silose za interkontinentalne balističke rakete, vojne baze i nuklearna skladišta. Navodno su ugroženi operativni nuklearni reaktori u državama kao što su Alabama i Tenesi, kao i skladišta raketa i nuklearne zalihe. Prema izveštajima, mapu potencijalnih ciljeva je prvobitno objavio CBS 2015. godine, pozivajući se na izvore kao što su FEMA, Medicine i Global Survival i Nacionalni savet za odbranu resursa.

Međutim, FEMA je negirala bilo kakvu umešanost u kreiranje mape, navodeći: „FEMA nije, i nije objavila bilo kakvu vrstu formalne mape potencijalnih nuklearnih ciljeva. Međutim, FEMA pruža informacije javnosti kako bi im pomogla da se pripreme za potencijalno opasne ili radiološki događaj preko Readi.gov.“

Veliki gradovi poput Njujorka, Čikaga i Los Anđelesa često se smatraju glavnim ciljevima zbog njihovog ekonomskog i populacionog značaja. Drugi gradovi, kao što su Dalas i Filadelfija, takođe mogu biti ranjivi. Nasuprot tome, čini se da su oblasti poput Ajdaha i Mejna izložene manjem riziku usred rastućih globalnih tenzija.

Nedavno su SAD optužile Rusiju za kršenje sporazuma o nuklearnom oružju, što je Rusija oštro negirala, umesto toga optužujući SAD za kršenje. Pre nego što je 2022. završena, Putin je zloslutno nagovestio da bi mogao da pribegne nuklearnom oružju van granica Ukrajine, nabacujući Zapad zbog takozvane „nuklearne ucene“.

„Da bismo odbranili Rusiju i naš narod, nesumnjivo ćemo iskoristiti sve resurse naoružanja koji su nam na raspolaganju“, izjavio je odlučno, dodajući jasno: „Ovo nije blef“. Prošlog decembra, Putin je donekle šokantno ukazao na potencijalne promene u ruskom nuklearnom stavu, činilo se da se udaljava od obaveze „bez prve upotrebe“.

"Oni to imaju u svojoj strategiji, u dokumentima to piše - preventivni udar. Mi nemamo. Mi smo, s druge strane, formulisali uzvratni udar u našoj strategiji", rekao je Putin na konferenciji za novinare, ističući kontrast u vojnim pristupima između SAD i Rusije, prema brifingu CNN-a.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading