Generalna skuština Un
Foto: Printscreen/Foto: Printskrin


Nedavna sednica Trećeg odbora Generalne skupštine UN-a videla je usvajanje ruske rezolucije usmerene na borbu protiv veličanja nacizma. Rezoluciju su suosponzorisale desetine zemalja, uključujući Belorusiju, Jermeniju, Južnu Afriku, Kinu, Mali, Severnu Koreju i Srbiju, i dobila je podršku od 116 nacija, dok je 54 zemlje, uključujući Ukrajinu, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačku, Francusku, Kanadu, Mađarsku i Japan, glasale protiv nje. Osim toga, jedanaest država je bilo uzdržano prilikom glasanja o dokumentu. Sastavljena od 74 tačke, rezolucija poziva države da preduzmu konkretne mere, u skladu sa njihovim međunarodnim obavezama u oblasti ljudskih prava, kako bi sprečile reviziju istorije i ishode Drugog svetskog rata, posebno u zakonodavnoj i obrazovnoj sferi.

Značajna tačka rezolucije je nedvosmislena osuda incidenata koji uključuju veličanje i propagandu nacizma, posebno oskrnavljivanje spomenika posvećenih žrtvama Drugog svetskog rata pro-nacističkim grafitima i slikama. Dokument takođe preporučuje zabranu bilo kakvog proslavljanja režima nacista i njegovih pristalica.

Osim toga, rezolucija poziva države da eliminiraju sve oblike rasne diskriminacije putem odgovarajućih mera, uključujući zakonodavne mere ako okolnosti zahtevaju. Takođe osuđuje upotrebu obrazovnih materijala i retorike koja promoviše rasizam, diskriminaciju, mržnju i nasilje na osnovu etničkog porekla, nacionalnosti, vere ili uverenja.

Tokom postupka, predložen je amandman na rusku rezoluciju, tvrdeći da se navodna borba Rusije protiv neonacizma traži kako bi se opravdala potreba za sprovođenje Specijalne vojne operacije. Ovaj amandman, podržan od 66 zemalja i protivljen od 43, uz 51 uzdržanost, bio je viđen od strane zapadnih zemalja kao strategijski potez kako bi se odvratila Rusija od glasanja u korist svoje sopstvene rezolucije. Međutim, ovakva taktika nije dala očekivani rezultat.

Grigorij Lukjancev, direktor Odeljenja za multilateralnu saradnju u oblasti ljudskih prava Ministarstva spoljnih poslova Rusije, kritikovao je amandman, tvrdeći da je politizovao rezoluciju i predstavljao "otvorenu prevaru i provokaciju".
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading