Stiven Miler
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub


Stiven Miler, ekstremni desničar, beli nacionalista i bivši savetnik za imigraciju Trampu, spreman je da se vrati u Belu kuću. Prema izveštajima američkih medijskih kuća, Tramp će imenovati Milera za zamenika šefa osoblja, ključnu poziciju koja bi mu omogućila značajan uticaj na politiku imigracije Sjedinjenih Američkih Država.

Miler je započeo karijeru kao savetnik republikanskih senatora i brzo se uzdigao kroz redove Republikanske stranke. Tokom prvog Trampovog mandata, odigrao je ključnu ulogu u oblikovanju mnogih polarizirajućih imigracionih politika administracije, uključujući zabranu ulaska u SAD za građane pretežno muslimanskih zemalja i "nultu toleranciju" koja je dovela do razdvajanja porodica na granici SAD-Meksiko.


Milerovi stavovi često su se poklapali sa krajnjom desnicom Republikanske stranke, i smatran je arhitektom Trampovog programa za ograničenje imigracije putem izvršnih naredbi i promena federalne politike. Otvoreno se protivio masovnoj imigraciji i zagovarao politike značajnog smanjenja legalne imigracije i prijema izbeglica u SAD.

Nakon Trampovog odlaska sa funkcije, Miler je osnovao organizaciju America First Legal, konzervativnu pravnu grupu koja zagovara stroge imigracione politike. Organizacija je pozdravila odluku federalnog sudije u Teksasu koja je poništila pokušaj administracije Bajdena da legalizuje status hiljada nedokumentovanih migranata u braku sa građanima SAD.

U nedavnom intervjuu, Miler je izrazio želju da masovne deportacije počnu što je pre moguće, čak je izjavio da bi počele na dan inauguracije potencijalnog drugog Trampovog mandata. Takođe je predložio agresivne akcije protiv imigracionih programa koji pružaju zakonsku zaštitu određenim grupama, poput izbeglica i tražilaca azila.

Jedan od najekstremnijih aspekata Milerovih predloženih imigracionih politika bio je pozivanje na Zakon o neprijateljima stranaca iz 1798. godine kako bi opravdao ciljane deportacije osoba koje predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti, uključujući imigrante povezane sa kriminalnim organizacijama. Takođe je predložio izgradnju centara za zadržavanje imigranata koji se suočavaju sa deportacijom, koncept sličan ideji "koncentracionih logora" koju je predložio Tomas Homan, bivši direktor ICE.

Tokom Trampovog prvog mandata, izvršne naredbe su intenzivno korištene za sprovođenje imigracione politike, mnoge od kojih su se suočile sa pravnim izazovima. Miler je priznao verovatnoću sličnih izazova u potencijalnom drugom Trampovom mandatu. Njegov povratak na visoku političku poziciju u Beloj kući ukazuje na Trampovu nepokolebljivu posvećenost ovim kontroverznim i radikalnim imigracionim merama.

Odrastao u Santa Monici, Kalifornija, kao sin demokratskih jevrejskih roditelja, Miler je prošao transformaciju u tvrdokornog konzervativca. Njegovi anti-imigracioni stavovi su delom oblikovani terorističkim napadima 11. septembra, koji su se dogodili dok je bio u trećem razredu. Njegova radikalna konzervativna uverenja su postala istaknuta tokom vremena provedenog na Univerzitetu Djuk, gde je otvoreno bio protivnik imigranata i kritikovao levo orijentisane političke orijentacije u obrazovnim institucijama.

Povratak Stivena Milera u Belu kuću označava potencijalni povratak tvrdih imigracionih politika i dalju polarizaciju u političkom pejzažu SAD. Sa svojim kontroverznim i neumoljivim stavom o imigraciji, uticaj Stivena Milera ponovo će se osetiti u najvišim krugovima vlasti.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading