Vili Beroš
Foto: Printscreen/printsrkin/jutjub


Nakon što je pandemija koronavirusa počela da jenjava, na videlo su počeli da izlaze problemi u zdravstvenom sistemu Republike Hrvatske, a popularnost ministra zdravlja Vilija Beroša je rapidno opadala. Konačno, došlo je do šokantnog obrta kada je Beroš uhapšen u svom domu, a premijer Andrej Plenković ga je brzo smenio s dužnosti. Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) je pokrenula akciju protiv Beroša i još sedam osoba zbog zločinačkog udruživanja, a detalji istrage su izazvali veliku pažnju javnosti.

Ko je Vili Beroš?

Vili Beroš, rođen u Splitu 13. decembra 1964. godine, stekao je osnovno i srednjoškolsko obrazovanje u Jelsi na ostrvu Hvaru. Nakon završetka Medicinskog fakulteta, specijalizaciju iz neurohirurgije završio je u Klinici za neurohirurgiju KBC-a Sestre milosrdnice, gde je ostao da radi kao specijalista. Pre dolaska u Ministarstvo zdravlja, radio je u Zavodu za endokranijalnu neurohirurgiju u istoj bolnici. Postao je pomoćnik ministra zdravlja 2018. godine, a na čelo Ministarstva je došao 2020. godine, nakon smene tadašnjeg ministra Milana Kujundžića. Beroš je tokom pandemije koronavirusa bio među četvoro članova Nacionalnog štaba civilne zaštite i brzo je postao "heroj nacije". Međutim, kako se pandemija smirivala, počeli su da se javljaju problemi u zdravstvenom sistemu, a Beroševa popularnost je opadala pod teretom afera i propusta.

Tokom Beroševog mandata, problemi u zdravstvenom sistemu nisu bitno menjali. Duge liste čekanja, nedostatak radnika i njihov odlazak u inostranstvo, zastareli uređaji, digitalna nepovezanost bolnica, nedostatak specijalista u manjim sredinama i prekrcani hitni prijemi doveli su do štrajka zdravstvenih radnika i nezadovoljstva pacijenata. U aprilu 2021. godine, Uskok je sprovodio istragu vezanu uz platformu Cijepise, koja je bila uključena u izradu iste. Ministarstvo zdravlja je sklopilo ugovor s kompanijom Cuspis, čiji su osnivač i direktor bili na meti istrage. Postojala je sumnja da je kompanija Cuspis dobila novac od Ministarstva zdravlja, a s obzirom na probleme s platformom, postavljalo se pitanje korupcije.

Nakon ovih afera, ministar Beroš našao se u centru pažnje i zbog incidenta u jednom kafiću u Zadru, gde je demonstrativno napustio lokal jer mu konobarica nije nosila zaštitnu masku. Takođe, isplivala je i afera s uređajem za intraoperativno zračenje koji je Ministarstvo platilo 11,2 miliona kuna, a koji se u bolnici tokom godinu dana koristio na devet pacijenata.

Nakon hapšenja EPPO-a, premijer Plenković je ekspresno smenio Vilija Beroša s funkcije ministra zdravlja. Imovinska kartica Beroša nije se znatno menjala tokom njegovog mandata, a detalji o njegovim primanjima, vlasništvu nekretnina, automobilima i drugoj imovini privukli su pažnju javnosti. Time je završen mandat Vilija Beroša kao ministra zdravlja, a njegovo hapšenje i istraga izazvali su veliku buru u javnosti.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading