Američka mornarica
Foto: AP/Petty Officer 3rd Class Bill Dodge (HOGP)

Aktivnosti obuke predvođene NATO-om uključivale su pomorska i vazdušna sredstva iz Belgije, Danske, Francuske, Nemačke, Holandije, Portugala, Norveške, Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država, saopštila je služba za odnose s javnošću NATO-a.

"Merlin 24" je sadržao čitav spektar pomorskih sredstava sa površinskih brodova, podmornica i pomorskih patrolnih aviona. Vežba je omogućila mornarici NATO-a da usavrše kritične veštine u borbi protiv podmornica, površinskom ratu i vazdušnim manevrima pomorske patrole sa ciljem povećanja svesti o pomorskom domenu i praćenja protivničkih podmornica.  

"Sa više platformi dostupnih u sva tri domena, jedinice koje učestvuju potvrdile su svoje veštine u operacijama na najvišem nivou"

„Sa višestrukim platformama dostupnim u sva tri domena, jedinice koje učestvuju potvrdile su svoje veštine u operacijama na najvišem nivou“, rekao je komandant SNMG1, komodor Kraljevske danske mornarice Tomas Stig Rasmusen. „Protivpodmornički rat je teška disciplina za savladavanje, ali zahvaljujući čestoj obuci kao što je Merlin 24, NATO snage održavaju vrhunske sposobnosti tokom cele godine. Ove vežbe takođe naglašavaju kapacitet i volju da se zajednički deluje kao Alijansa, spremna da odgovori na pretnje iz bilo kog pravca.

Prednosti Merlina 24 dolaze od vrhunske obuke i interoperabilnosti između NATO mornarica. Obuka sa pravim podmornicama u kombinaciji sa čestim pomorskim vežbama jača interoperabilnost između savezničkih mornarica. Održavanje širokog spektra interoperabilnih vojnih sposobnosti NATO-a u visokom stanju spremnosti je sastavni deo kolektivne odbrane Alijanse. 

„Baltičko more je izazovno operativno okruženje. Lokalna ekspertiza naših regionalnih saveznika omogućava uspeh ovde, a uvežbavanje komande i kontrole obezbeđuje efikasno korišćenje sredstava“, rekao je komodor Rasmusen. „Zajednička obuka u švedskim vodama nudi saveznicima važnu priliku da poboljšaju interoperabilnost, što je ključ uspeha u stvarnim operacijama. Naši novi saveznici u Švedskoj i Finskoj redefinisali su način na koji NATO pristupa pomorskoj bezbednosti u regionu.

Predvođena Savezničkom pomorskom komandom NATO-a (MARCOM), ovo je bila prva aktivnost pomorske obuke pod taktičkom komandom Task Force Baltic (CTF Baltic). Novi multinacionalni baltički štab je nemački nacionalni štab koji ima sposobnost da obavlja zadatke za NATO.

„Sa Merlinom 2024 naše potpuno novo osoblje radilo je direktno za komandanta Savezničke pomorske komande (MARCOM) po prvi put“, rekao je kontraadmiral Stephan Haisch, komandant Task Force Baltic. „Ovo je još jedna prekretnica za nas. Merlinova svrha uključuje obuku savezničke komande i kontrole u ​​regionu Baltičkog mora. Radujemo se što ćemo doprineti svojim sposobnostima i iskustvima.”

Saveznička pomorska komanda (MARCOM) je centralna komanda svih pomorskih snaga NATO-a, a komandant MARCOM-a je primarni pomorski savetnik Alijanse.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading