Putin i Bajden
Foto: Profimedia/Profimedia


Odluka američkog predsednika Džoa Bajdena da omogući Ukrajini korišćenje američkih raketa ATACMS mogla bi imati značajan uticaj na dinamiku sukoba sa Rusijom. Očekuje se da će ovo biti prva upotreba zapadnih dalekometnih projektila u Rusiji, što dodatno pojačava tenzije između dve zemlje.

Sergej Radčenko, istoričar Hladnog rata, smatra da će ruski odgovor na ovu odluku biti ograničen i da ukrajinski udari neće značajno promeniti ishod rata. On ističe da je Putin predan ovom ratu i da neće iskoristiti priliku da ga prekine kompromisom, čak i dok ATACMS-i budu delovali na teritoriji Rusije. Međutim, on takođe sugeriše da bi ruski predsednik mogao izabrati da se pravi da se ništa nije dogodilo, čime bi izbegao dalju eskalaciju sukoba.

- Problem je u tome što Putin ne igra kratkoročno. On je predan ovom ratu i neće iskoristiti priliku da ga prekine kompromisom, čak i dok ATACMS-i pljušte po Rusiji - izjavio je Radčenko, naglašavajući da bi Vladimir Putin mogao izabrati da "proguta ponos" umesto da rizikuje dalju eskalaciju.


Važno je napomenuti da Putin ne igra kratkoročno, već je svestan dugoročnih posledica svojih poteza. Nakon što je Rusija pokazala slabosti na ratištima Ukrajine, direktni napadi na zapadne baze ili infrastrukturu predstavljaju veliki rizik za ruski predsednik. Radčenko sugeriše da bi Putin mogao izabrati da "proguta ponos" umesto da rizikuje dalju eskalaciju sukoba.

SAD se, prema Radčenku, mora obvezati na dugotrajno učešće u sukobu, suprotno Trampovoj želji za brzim mirovnim dogovorom. Američka podrška Ukrajini mogla bi ojačati njenu poziciju i odvratiti ruske napade na energetsku infrastrukturu. Međutim, važno je imati na umu da će reakcija Rusije na ove spoljnopolitičke poteze biti od ključnog značaja za dalji tok sukoba.

(Blic)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading