Ribar spasen
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock


Odluka o promeni ruske službene nuklearne doktrine odgovor je Kremlja na objavljenu odluku administracije predsednika SAD-a Džoa Bajdena da dopusti Ukrajini da ispaljuje američke projektile dugog dometa duboko u Rusiju.


Takve pretnje iznova su podstakle pitanje koje su zemlje najsigurnije u slučaju da zaista izbije novi globalni rat. Britanski mediji nedavno su doneli listu od 12 zemalja čiji bi teritorije mogli biti najmanje opasna mesta u ovom katastrofičnom slučaju.


Na prvom mestu liste, koja je sastavljena abecednim redom, nalazi se ceo kontinent, a ne država – Antarktik. Njeno uključivanje na ovaj popis samo je po sebi razumljivo: kontinent je bez autohtonog ljudskog stanovništva koji verovatno ne bi bio meta razaranja.


Sledeća je Argentina, koja bi mogla biti zemlja u kojoj bi veliki broj stanovnika mogao da preživi glad nakon eventualnog katastrofalnog nuklearnog rata. U Argentini je velika količina otpornih useva poput pšenice.

Treći je na popisu Butan koji je, nakon pridruživanja Ujedinjenim narodima, proklamirao svoju neutralnost, što bi zemlji, u kombinaciji s teško prohodnim planinskim lancima moglo dati dozu sigurnosti.


Zatim sledi Čile s najdužom svetskom obalom koja, poput Argentine, takođe ima veliku količinu različitih useva i prirodnih resursa.


Fidži je peti na popisu – potpuno izolovana ostrvska država u Tihom okeanu u kojoj živi oko milion ljudi. Najbliža susedna država, a pojam 'susedna' valja shvatiti vrlo uslovno, jeste Vanuatu, udaljen više od hiljasu kilometara.
Zemlja je bogata mineralima i ribom pa bi mogla biti dobar izbor za one koji se žele izolovati od ostatka sveta.


Na popisu se nalazi i Grenland koji takođe nije samostalna država, već pripada Danskoj.Vrlo je izolovan i politički neutralan, a ima i stanovništvo od samo 50-ak hiljada ljudi.


Sledeći je na popisu Island, koji se redovno smešta na vrhu zemalja prema Globalnom mirovnom indeksu.To znači da je među najmirnijim zemljama na svetu. Island je izrazito bogat svežom vodom i drugim resursima.


Uz ove male zemlje, osma je na popisu ogromna Indonezija, sa svojih 270 miliona stanovnika, koja se tu našla zbog svog neutralnog statusa. Zemlja poslednjih 80-ak godina sledi nezavisnu spoljnu politiku i tvrdi da je predana stvaranju svetskog mira.


Deveti je Novi Zeland, koji se takođe nalazi pri vrhu Globalnog mirovnog indeksa.Planinski teren na teritoriji Novog Zelanda pruža dobro utočište ljudima u slučaju eventualnog napada.


Južna Afrika svoje je mesto na popisu našla jer je dom velikoj količini raznovrsne hrane, a ima i velike količine plodnog tla i sveže vode. Tvorci liste ističu i njenu modernu infrastrukturu.


Švajcarska je takođe na popisu zbog svoje poznate politike neutralnosti koja traje više stotina godina. Takođe je štite planine na njenoj teritoriji, kao i mnogobrojna izgrađena nuklearna skloništa.


Poslednja  zemlja na popisu je Tuvalu, ostrvska država takođe smeštena u Tihom okeanu. U njoj živi samo 11 hiljada ljudi, i čini se da bi joj manje razvijena infrastruktura i nedostatak prirodnih resursa činio manjom metom za ratovanje.

(Vecernji)




 








 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading